or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 35-969 Tool Bag, Leather
SKU61842
MFGR #35-969
Your Cost: $365.06/ea
IDEAL® Tuff-Tote™ Tool Bag, 15 in L x 12-1/2 in W x 6-1/4 in H Outside, Leather, 6 Compartments
IDEAL® Tuff-Tote™ Tool Bag, 15 in L x 12-1/2 in W x 6-1/4 in H Outside, Leather, 6 Compartments
ARRA Compliant Y Bag Type Tool Carrier Buy American Compliant Y Capacity Tool Carrier Catalog Number 35-969 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.72 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.25 in Height [Metric] 15.8750 cm Length 15.00 in Length [Metric] 38.1000 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Number of Compartments 6 Number Of Pockets 6 Outside Dimensions 6 x 8 in Series Tuff-Tote Standards RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant Sub Brand Tuff-Tote Thickness Tool Carrier UNSPSC 24111507 UPC 11 78325034679 UPC 12 783250346790 Width 12.25 in Width [Metric] 31.1150 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Material Premium Leather Type Tool Carrier Lifetime warranty; Convenient 6 IN X 8 IN tool carrier with 4 center screwdriver slots, 2 interior compartments, 2 divided outside pockets and 4 outside tool loops; Exclusive leather wrapped grab handle for carrying comfort; Removable shoulder strap helps relieve lower back strain; Unique stand-alone design keeps tools standing upright for easy identification and access; Rust-resistant, plated-steel hardware and heavy, lock-stitched nylon thread for long-term durability; Oil and moisture-resistant reinforced bottom Convenient 6 x 8 in tool carrier with four center screwdriver slots, two interior compartments, two divided outside pockets and 4 outside tool loops Exclusive leather grab handle for carrying comfort Rust resistant, plated steel hardware and heavy, lock stitched nylon thread for long term durability Unique stand alone design keeps tools standing upright for easy identification and access Oil and moisture resistant reinforced bottom Premium leather
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Bag Type | Tool Carrier |
| Buy American Compliant | Y |
| Capacity | Tool Carrier |
| Catalog Number | 35-969 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.25 in |
| Height [Metric] | 15.8750 cm |
| Length | 15.00 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Number of Compartments | 6 |
| Number Of Pockets | 6 |
| Outside Dimensions | 6 x 8 in |
| Series | Tuff-Tote |
| Standards | RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Tote |
| Thickness | Tool Carrier |
| UNSPSC | 24111507 |
| UPC 11 | 78325034679 |
| UPC 12 | 783250346790 |
| Width | 12.25 in |
| Width [Metric] | 31.1150 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Premium Leather |
| Type | Tool Carrier |
| Lifetime warranty; Convenient 6 IN X 8 IN tool carrier with 4 center screwdriver slots, 2 interior compartments, 2 divided outside pockets and 4 outside tool loops; Exclusive leather wrapped grab handle for carrying comfort; Removable shoulder strap helps relieve lower back strain; Unique stand-alone design keeps tools standing upright for easy identification and access; Rust-resistant, plated-steel hardware and heavy, lock-stitched nylon thread for long-term durability; Oil and moisture-resistant reinforced bottom |
| Convenient 6 x 8 in tool carrier with four center screwdriver slots, two interior compartments, two divided outside pockets and 4 outside tool loops |
| Exclusive leather grab handle for carrying comfort |
| Rust resistant, plated steel hardware and heavy, lock stitched nylon thread for long term durability |
| Unique stand alone design keeps tools standing upright for easy identification and access |
| Oil and moisture resistant reinforced bottom |
| Premium leather |