or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 35-261 Light Weight Hacksaw, 12 in L, Bi-Metal Blade
SKU49129
MFGR #35-261
Your Cost: $34.32/ea
IDEAL® Hacksaw, Light Weight, 12 in Blade Length, Bi-Metal Blade, 24 TPI, 18 in Overall Length, Bi-Metal Cutting Edge, Cushion Grip/Ergonomic Handle
IDEAL® Hacksaw, Light Weight, 12 in Blade Length, Bi-Metal Blade, 24 TPI, 18 in Overall Length, Bi-Metal Cutting Edge, Cushion Grip/Ergonomic Handle
Blade Size 12 in Catalog Number 35-261 Country of Origin TWN Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Handle Type Angled Overall Length 18 in Series Ergonomic Teeth Per Inch 24 TPI Type Ergonomic UNSPSC 27111559 UPC 11 78325035261 UPC 12 783250352616 Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Blade Length 12 in Blade Material Bi-Metal ARRA Compliant N Blade Angle Angled Buy American Compliant N Currency USD Cutting Edge Material Bi-Metal EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Length 16.00 in Length [Metric] 40.6400 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard RoHS Standards RoHS Compliant Width 5.50 in Width [Metric] 13.9700 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Blade Size | 12 in |
| Catalog Number | 35-261 |
| Country of Origin | TWN |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Handle Type | Angled |
| Overall Length | 18 in |
| Series | Ergonomic |
| Teeth Per Inch | 24 TPI |
| Type | Ergonomic |
| UNSPSC | 27111559 |
| UPC 11 | 78325035261 |
| UPC 12 | 783250352616 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Blade Length | 12 in |
| Blade Material | Bi-Metal |
| ARRA Compliant | N |
| Blade Angle | Angled |
| Buy American Compliant | N |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Length | 16.00 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | RoHS |
| Standards | RoHS Compliant |
| Width | 5.50 in |
| Width [Metric] | 13.9700 cm |