or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® 35-151 Heavy Duty Electrician's Screwdriver, 1/4 in Cabinet Point, CRV Steel Shank, 10-3/8 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® 35-151 Heavy Duty Electrician's Screwdriver, 1/4 in Cabinet Point, CRV Steel Shank, 10-3/8 in OAL
SKU340506
MFGR #35-151
$/ea
IDEAL® Electrician's Screwdriver, Heavy Duty, Measurement System: Imperial, Cabinet Point, 1/4 in Point, 10-3/8 in Overall Length, Round Shank, 6 in Shank Length, CRV Steel Shank, Cushion Grip Handle, Steel, Nickel Chrome Plated
IDEAL® Electrician's Screwdriver, Heavy Duty, Measurement System: Imperial, Cabinet Point, 1/4 in Point, 10-3/8 in Overall Length, Round Shank, 6 in Shank Length, CRV Steel Shank, Cushion Grip Handle, Steel, Nickel Chrome Plated
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 35-151 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish|Coating Polished Chrome/Nickel Plated Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Cushion Grip Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 13.00 in Length [Metric] 33.0200 cm Material Steel Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Measurement System Imperial Series Heavy-Duty, Electrician's Shank Length 6 in Shank Type Round Standards RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant Tip Type Cabinet Type Heavy-Duty, Electrician's UNSPSC 27111701 UPC 11 78325035151 UPC 12 783250351510 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Overall Length 10-3/8 in Point Size 1/4 in Shank Material CRV Steel Shank Size: 1/4 IN Large diameter shank for tough applications Blade tip matches shaft diameter Vapor blasted tip prevents plate chipping Cross ground tip provides precise and secure fit in screw slot Nickel chrome plating for corrosion resistance Tough, chrome vanadium steel shank Chrome Vanadium Steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 35-151 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish|Coating | Polished Chrome/Nickel Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 13.00 in |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Material | Steel |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Measurement System | Imperial |
| Series | Heavy-Duty, Electrician's |
| Shank Length | 6 in |
| Shank Type | Round |
| Standards | RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant |
| Tip Type | Cabinet |
| Type | Heavy-Duty, Electrician's |
| UNSPSC | 27111701 |
| UPC 11 | 78325035151 |
| UPC 12 | 783250351510 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Overall Length | 10-3/8 in |
| Point Size | 1/4 in |
| Shank Material | CRV Steel |
| Shank Size: 1/4 IN |
| Large diameter shank for tough applications |
| Blade tip matches shaft diameter |
| Vapor blasted tip prevents plate chipping |
| Cross ground tip provides precise and secure fit in screw slot |
| Nickel chrome plating for corrosion resistance |
| Tough, chrome vanadium steel shank |
| Chrome Vanadium Steel |