or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 34-002 Medium Fuse Puller, Cartridge Fuse, 1/2 - 1 in Dia Fuse, 7-1/2 in OAL, Notched Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 34-002 Medium Fuse Puller, Cartridge Fuse, 1/2 - 1 in Dia Fuse, 7-1/2 in OAL, Notched Handle
SKU23317
MFGR #34-002
Your Cost: $20.03/ea
The Ideal insulated tool line creates a perfect blend of safety, comfort and precision functionality. each tool features double insulated Santoprene® handles with a soft, easy-to-grip outer surface. In addition to the ergonomic qualities found in our tools, the insulated coating process acts as an ?at-a glance? safety check. if the orange outer coating reveals any of the inner yellow surface, an electrician will know that this tool needs to be replaced.
The Ideal insulated tool line creates a perfect blend of safety, comfort and precision functionality. each tool features double insulated Santoprene® handles with a soft, easy-to-grip outer surface. In addition to the ergonomic qualities found in our tools, the insulated coating process acts as an ?at-a glance? safety check. if the orange outer coating reveals any of the inner yellow surface, an electrician will know that this tool needs to be replaced.
ARRA Compliant Y Brand IDEAL® Buy American Compliant Y Catalog Number 34-002 Color Yellow Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Fuse Type Cartridge Gross Volume Per Pack 39.23 Gross Volume per Pack Metric 642.87 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1950 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Handle Material Glass Filled Polypropylene Handle Size Cartridge Handle Type Notched Height 0.75 in Height [Metric] 19.0500 mm Insulated Yes Length 13.50 in Length [Metric] 34.2900 cm Manufacturer Ideal Industries Material Glass Filled Polypropylene Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Overall Length 7-1/2 in Series Safe-T-Grip® Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMil Spec Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Safe-T-Grip® Type Medium UNSPSC 27113102 UPC 11 78325034002 UPC 12 783250340026 Width 3.87 in Width [Metric] 9.8298 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 34-002 |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fuse Type | Cartridge |
| Gross Volume Per Pack | 39.23 |
| Gross Volume per Pack Metric | 642.87 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1950 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Material | Glass Filled Polypropylene |
| Handle Size | Cartridge |
| Handle Type | Notched |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 19.0500 mm |
| Insulated | Yes |
| Length | 13.50 in |
| Length [Metric] | 34.2900 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Glass Filled Polypropylene |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Overall Length | 7-1/2 in |
| Series | Safe-T-Grip® |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMil Spec |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Safe-T-Grip® |
| Type | Medium |
| UNSPSC | 27113102 |
| UPC 11 | 78325034002 |
| UPC 12 | 783250340026 |
| Width | 3.87 in |
| Width [Metric] | 9.8298 cm |