or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 31-544 Replacement Fish Tape, 3/16 in W, 120 ft Blade, Elliptical Blade Profile, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 31-544 Replacement Fish Tape, 3/16 in W, 120 ft Blade, Elliptical Blade Profile, Blue
SKU49144
MFGR #31-544
Your Cost: $146.45/ea
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 31-544 Container Material Plastic Container Type Fiberglass Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 258.75 Gross Volume per Pack Metric 4240.16 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.27 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 15.00 in Length [Metric] 38.1000 cm Material Fiberglass Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Reel Size 12 in Series Volt-Guard, Tuff-Grip Pro Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand Volt-Guard, Tuff-Grip Pro Tape End Eyelet Tensile Strength 350 lb Thickness 094 in Type Ideal UNSPSC 27113101 UPC 11 78325047518 UPC 12 783250475186 Width 11.50 in Width [Metric] 29.2100 cm Winder Case [Yes|No] Yes Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Tape Length 120 ft Tape Size 0.1875 in W x 0.094 in THK Features: Non-Conductive Up To 1000 V; Elliptical Design Gives The Volt-Guard Greater Pushing Power; Case Diameter: 12 IN; Replacement Tape: 31-554 Non-conductive up to 1000 V Eyelet tape end 0.094 in THK Elliptical design gives the volt-guard greater pushing power 31-554 replacement tape
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 31-544 |
| Container Material | Plastic |
| Container Type | Fiberglass |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 258.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4240.16 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 15.00 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Material | Fiberglass |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Reel Size | 12 in |
| Series | Volt-Guard, Tuff-Grip Pro |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | Volt-Guard, Tuff-Grip Pro |
| Tape End | Eyelet |
| Tensile Strength | 350 lb |
| Thickness | 094 in |
| Type | Ideal |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 78325047518 |
| UPC 12 | 783250475186 |
| Width | 11.50 in |
| Width [Metric] | 29.2100 cm |
| Winder Case [Yes|No] | Yes |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Tape Length | 120 ft |
| Tape Size | 0.1875 in W x 0.094 in THK |
| Features: Non-Conductive Up To 1000 V; Elliptical Design Gives The Volt-Guard Greater Pushing Power; Case Diameter: 12 IN; Replacement Tape: 31-554 |
| Non-conductive up to 1000 V |
| Eyelet tape end |
| 0.094 in THK |
| Elliptical design gives the volt-guard greater pushing power |
| 31-554 replacement tape |