or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 31-298 Cable Pulling Lubricant, 1 qt Squeeze Bottle Container, Gel, Pink, 1.1
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 31-298 Cable Pulling Lubricant, 1 qt Squeeze Bottle Container, Gel, Pink, 1.1
SKU23284
MFGR #31-298
Your Cost: $31.59/ea
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
Application For Cable Pulling ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 31-298 Composition Squeeze Bottle Container Squeeze Bottle Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 1.12 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF pH Range 7.5 to 8.5 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Lubricant UNSPSC 15121520 UPC 11 78325031298 UPC 12 783250312986 Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Color Pink Container Size 1 qt Container Type Squeeze Bottle Form Gel Base Type Polymer Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Odor Mild Odor|Scent Mild Plastic Safe Yes Series Aqua-Gel CW Sub Brand Aqua-Gel CW VOC 4.1 GPL (As Packaged, Minus Water)
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Cable Pulling |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 31-298 |
| Composition | Squeeze Bottle |
| Container | Squeeze Bottle |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| pH Range | 7.5 to 8.5 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Lubricant |
| UNSPSC | 15121520 |
| UPC 11 | 78325031298 |
| UPC 12 | 783250312986 |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Pink |
| Container Size | 1 qt |
| Container Type | Squeeze Bottle |
| Form | Gel |
| Base Type | Polymer |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Odor | Mild |
| Odor|Scent | Mild |
| Plastic Safe | Yes |
| Series | Aqua-Gel CW |
| Sub Brand | Aqua-Gel CW |
| VOC | 4.1 GPL (As Packaged, Minus Water) |