or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 31-291 Cable Pulling Lubricant, 1 gal Jug Container, Gel, Pink, 1.1
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 31-291 Cable Pulling Lubricant, 1 gal Jug Container, Gel, Pink, 1.1
SKU23283
MFGR #31-291
Your Cost: $108.42/ea
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
Application For Cable Pulling ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 31-291 Container Jug Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 4.15 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standards UL Listed, RoHS Compliant Type Lubricant UNSPSC 15121520 UPC 11 78325031291 UPC 12 783250312917 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Odor Mild Plastic Safe Yes Sub Brand Aqua-Gel CW VOC 4.1 GPL (As Packaged, Minus Water)
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Cable Pulling |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 31-291 |
| Container | Jug |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standards | UL Listed, RoHS Compliant |
| Type | Lubricant |
| UNSPSC | 15121520 |
| UPC 11 | 78325031291 |
| UPC 12 | 783250312917 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Odor | Mild |
| Plastic Safe | Yes |
| Sub Brand | Aqua-Gel CW |
| VOC | 4.1 GPL (As Packaged, Minus Water) |