or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® 30-643J Twister® Proflex™ Mini Wire Connector (500 per Jar)
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® 30-643J Twister® Proflex™ Mini Wire Connector (500 per Jar)
SKU1198252
MFGR #30-643J
Your Cost: $0.0896/ea($89.59 / m)
The Twister ProFLEX Mini combines the most comfortable wire connector from IDEAL Electrical with the added protection of a flexible skirt. Its space-saving design fits the tightestelectrical spaces while accommodating the widest wire range of any orange/blue connector from 2 #22 AWG to 4 #12 solid AWG wire.
The Twister ProFLEX Mini combines the most comfortable wire connector from IDEAL Electrical with the added protection of a flexible skirt. Its space-saving design fits the tightestelectrical spaces while accommodating the widest wire range of any orange/blue connector from 2 #22 AWG to 4 #12 solid AWG wire.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 30-643J Color Orange/Blue Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0038 lb Gross Weight per Pack Metric 0.72 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.75 in Height [Metric] 9.5250 cm Length 9.25 in Length [Metric] 23.4950 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF UPC 11 78325060929 UPC 12 783250609291 Width 5.75 in Width [Metric] 14.6050 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Expanding square-wire spring and polypropylene shell deliver a secure connection every time Flexible skirt provides improved protection and adapts to tightly fit electrical boxes with limited space Swept wing design with SureGrip™ overmold offers great comfort, leverage and torque for faster connections Tough, UL 94V-2 flame-retardant shell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 30-643J |
| Color | Orange/Blue |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0038 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.75 in |
| Height [Metric] | 9.5250 cm |
| Length | 9.25 in |
| Length [Metric] | 23.4950 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| UPC 11 | 78325060929 |
| UPC 12 | 783250609291 |
| Width | 5.75 in |
| Width [Metric] | 14.6050 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Expanding square-wire spring and polypropylene shell deliver a secure connection every time |
| Flexible skirt provides improved protection and adapts to tightly fit electrical boxes with limited space |
| Swept wing design with SureGrip™ overmold offers great comfort, leverage and torque for faster connections |
| Tough, UL 94V-2 flame-retardant shell |