IDEC RH1B-ULDC24V RH Series Compact Power Relay With Indicator LED and Diode, 10 A, SPDT Contact Form, 24 VDC Coil
SKU138472
MFGR #RH1B-ULDC24V
Featuring the same contact ratings as the larger RR series, the RH series uses silver cadmium oxide contacts to help reduce voltage arcing. Available in 1 to 4 poles, with either 0.187 in blade plug-in or PCB terminals, the RH series is known for going the distance. Options include manual check buttons, LED indicators and top flange covers for direct surface mounting. All models carry worldwide approvals including UL, CSA, TUV and CE. Using a standard terminal arrangement, the RH series will plug into many competitors' sockets. In fact, since we private label sockets for so many companies, there is a good chance that the socket you are using was designed specifically for RH series relays.
Catalog Number
RH1B-ULDC24V
Contact Rating
110/220 VAC/30 VDC
Dimensions
27.5 mm H x 14 mm W
Gross Weight Per Pack
0.0500 lb
Mounting Type
Socket
Number Of Poles
1
Series
RH
Standards
CSA Certified, CE Marked, cRJus Certified, TDV Approved
Temperature Rating
-30 to 70 deg C
Terminal Type
Blade
Type
Compact
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
IDEC
Manufacturer
IDEC Corporation
Amperage Rating
10 A
Coil Voltage
24 VDC