or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems S3525 Round Floor Box Cover, 3.88 in L x 3.88 in W, Brass
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems S3525 Round Floor Box Cover, 3.88 in L x 3.88 in W, Brass
SKU313913
MFGR #S3525
Your Cost: $103.15/ea
List: Wiring Device-Kellems Floor Box Cover, Round, 3.88 in Length, 3.88 in Width, For Use With: Single Receptacle Flush Floor Box, Threaded Mount, Brass, Brushed
Wiring Device-Kellems Floor Box Cover, Round, 3.88 in Length, 3.88 in Width, For Use With: Single Receptacle Flush Floor Box, Threaded Mount, Brass, Brushed
Application In-Floor Delivery Systems ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number S3525 Color Brass Construction Machined Country of Origin MX Currency USD Diameter 3.88 in EU RoHS Indicator Y Finish Brushed Gross Weight Per Pack 0.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7419805050 Height 0.46 in Height [Metric] 1.1684 cm Length 7.75 in Length [Metric] 19.6850 cm Manufacturer Hubbell Material Brass Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded Returnable Y Shape Round Size 3.87 in x 3.87 in x 0.34 in Standard UL/CSA;UL514 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Flush Concrete Floor Boxes Thickness 0.34 in Type Machined Standard UNSPSC 39121302 UPC 11 78358512370 UPC 12 783585123707 Width 5.90 in Width [Metric] 14.9860 cm In-Floor Delivery Systems Standard Product Machined construction 2-3/8 in single receptacle opening size 2-3/8 in opening size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | In-Floor Delivery Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | S3525 |
| Color | Brass |
| Construction | Machined |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Diameter | 3.88 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed |
| Gross Weight Per Pack | 0.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7419805050 |
| Height | 0.46 in |
| Height [Metric] | 1.1684 cm |
| Length | 7.75 in |
| Length [Metric] | 19.6850 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Brass |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Shape | Round |
| Size | 3.87 in x 3.87 in x 0.34 in |
| Standard | UL/CSA;UL514 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Flush Concrete Floor Boxes |
| Thickness | 0.34 in |
| Type | Machined Standard |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78358512370 |
| UPC 12 | 783585123707 |
| Width | 5.90 in |
| Width [Metric] | 14.9860 cm |
| In-Floor Delivery Systems |
| Standard Product |
| Machined construction |
| 2-3/8 in single receptacle opening size |
| 2-3/8 in opening size |