or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems S3182 CARP FLANGE, 5.25" DIA,
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems S3182 CARP FLANGE, 5.25" DIA,
SKU26415
MFGR #S3182
$/ea
Hubbell Wiring Device Kellems, Floor and Wall Boxes, Flush ConcreteFloor Box Series, Carpet Flange, 5.25" Diameter, Brass
Hubbell Wiring Device Kellems, Floor and Wall Boxes, Flush ConcreteFloor Box Series, Carpet Flange, 5.25" Diameter, Brass
In-Floor Delivery Systems Standard Product Round shape Machined construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | In-Floor Delivery Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | S3182 |
| Color | Brass |
| Construction | Machined |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7419805050 |
| Height | 0.37 in |
| Height [Metric] | 0.9398 cm |
| Length [Metric] | 16.5862 cm |
| Mounting | Screw Mount |
| Returnable | Y |
| Shape | Round |
| Size | 5.25 in x 5.25 in x 0.37 in |
| Standard | UL/CSA;UL514 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514ACSA Certified |
| Sub Brand | Flush Concrete Floor Boxes |
| Suitable For Use With | Scrubshield® Flush Round Single Service Metal Floor Box, Concrete Floor |
| Thickness | 0.187 in |
| Type | Machined Standard |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78358512340 |
| UPC 12 | 783585123400 |
| Width | 5.70 in |
| Width [Metric] | 14.4780 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Diameter | 5-1/4 in |
| Length | 6.53 in |
| Material | Brass |
| In-Floor Delivery Systems |
| Standard Product |
| Round shape |
| Machined construction |