or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems S1PFB Floor Box, SystemOne PVC 100 cu-in 2 Outlets 2 Knockouts
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems S1PFB Floor Box, SystemOne PVC 100 cu-in 2 Outlets 2 Knockouts
SKU260963
MFGR #S1PFB
Your Cost: $35.22/ea
List: Hubbell SystemOne™ is an innovative system that provides consumers with the flexibility to create personal solutions for the most demanding multi-service applications for both flush in-floor boxes and fire-rated poke-through. Hubbell SystemOne™ features a unique universal cover assembly and a wide variety of application sub-plates that install on both Hubbell flush floor boxes and fire-rated poke-through. Whatever the application, Hubbell SystemOne™ delivers a consistent, aesthetic and functional solution for applications "in-the-floor" or "through-the-floor" for power, voice, data, and A/V requirements.
Hubbell SystemOne™ is an innovative system that provides consumers with the flexibility to create personal solutions for the most demanding multi-service applications for both flush in-floor boxes and fire-rated poke-through. Hubbell SystemOne™ features a unique universal cover assembly and a wide variety of application sub-plates that install on both Hubbell flush floor boxes and fire-rated poke-through. Whatever the application, Hubbell SystemOne™ delivers a consistent, aesthetic and functional solution for applications "in-the-floor" or "through-the-floor" for power, voice, data, and A/V requirements.
Application For Use in Concrete Floors ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry From Top Cable Entry Size Knockout Capacity 100 in³ Catalog Number S1PFB Color Gray Construction molded Country of Origin US Cubic Capacity 100.00 Cubic Inches in3 Currency USD Diameter 5 in Dimensions 6.14 in H x 5.58 in W EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 2.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 6.25 in Height [Metric] 15.8750 cm Hub Size 1 to 1-1/2 in Knockout Size 1 in, 1-1/2 in Length 7.25 in Length [Metric] 18.4150 cm Manufacturer Hubbell Material PVC Mounting Cast Into Concrete Mounting Type Flush Number of Gangs 2 Number of Knockouts 2 Number of Outlets 2 Returnable Y Shape Round Size 5.58 in x 7.08 in x 6 in Standard cULus;UL514 Standards cULus ListedUL 514E92074CSA LR18416 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Flush Concrete Floor Boxes Type Fully Adjustable Multi-Service Non-Metallic UNSPSC 39121307 UPC 11 78358537101 UPC 12 783585371016 Width 6.68 in Width [Metric] 16.9672 cm For Use in Concrete Floors Fully Adjustable Economical, easy to install, in-floor delivery system for open plan spaces Universal cover mounts eliminate the need of additional adapter collar 3 in depth of pour Easy to install, in-floor delivery system for open plan spaces Designed to accommodate multi-service applications with the wide offering of Hubbell SystemOne™ sub plates The Hubbell SystemOne™ universal cover features SCRUBSHIELD™ technology that exceeds UL514A and UL514C scrub water exclusion requirements
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use in Concrete Floors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | From Top |
| Cable Entry Size | Knockout |
| Capacity | 100 in³ |
| Catalog Number | S1PFB |
| Color | Gray |
| Construction | molded |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 100.00 Cubic Inches in3 |
| Currency | USD |
| Diameter | 5 in |
| Dimensions | 6.14 in H x 5.58 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 2.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 6.25 in |
| Height [Metric] | 15.8750 cm |
| Hub Size | 1 to 1-1/2 in |
| Knockout Size | 1 in, 1-1/2 in |
| Length | 7.25 in |
| Length [Metric] | 18.4150 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | PVC |
| Mounting | Cast Into Concrete |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Knockouts | 2 |
| Number of Outlets | 2 |
| Returnable | Y |
| Shape | Round |
| Size | 5.58 in x 7.08 in x 6 in |
| Standard | cULus;UL514 |
| Standards | cULus ListedUL 514E92074CSA LR18416 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Flush Concrete Floor Boxes |
| Type | Fully Adjustable Multi-Service Non-Metallic |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358537101 |
| UPC 12 | 783585371016 |
| Width | 6.68 in |
| Width [Metric] | 16.9672 cm |
| For Use in Concrete Floors |
| Fully Adjustable |
| Economical, easy to install, in-floor delivery system for open plan spaces |
| Universal cover mounts eliminate the need of additional adapter collar |
| 3 in depth of pour |
| Easy to install, in-floor delivery system for open plan spaces |
| Designed to accommodate multi-service applications with the wide offering of Hubbell SystemOne™ sub plates |
| The Hubbell SystemOne™ universal cover features SCRUBSHIELD™ technology that exceeds UL514A and UL514C scrub water exclusion requirements |