or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems RF400 Fully Adjustable Standard Sized Floor Box Kit With Cover, PVC, 2 Knockouts
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems RF400 Fully Adjustable Standard Sized Floor Box Kit With Cover, PVC, 2 Knockouts
SKU399123
MFGR #RF400
Your Cost: $30.11/ea
List: Floor Box Kit, Fully Adjustable Standard Sized, 2 Knockouts, 3/4 and 1 in Knockout, Cable Access Door Cable Entry, Surface Mount, PVC, Gray
Floor Box Kit, Fully Adjustable Standard Sized, 2 Knockouts, 3/4 and 1 in Knockout, Cable Access Door Cable Entry, Surface Mount, PVC, Gray
Application Multi Service In-Floor Delivery Systems ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Cable Access Door Cable Entry Size Cable Access Door/Knockout Catalog Number RF400 Color Gray Construction Molded Country of Origin CN Currency USD Diameter 4-7/8 in Dimensions 6 in D EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.73 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 6.60 in Height [Metric] 16.7640 cm Knockout Size 3/4 in, 1 in Length 7.20 in Length [Metric] 18.2880 cm Manufacturer Hubbell Material PVC Mounting Cast Into Concrete Mounting Type Surface Number of Knockouts 2 Returnable Y Size Standard Sized Product Standard UL 514 Standards ARRA, Buy American Act, UL 514, RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Residential Flush Floor Boxes Type Fully Adjustable UNSPSC 39121307 UPC 11 88377811289 UPC 12 883778112898 Width 5.60 in Width [Metric] 14.2240 cm Multi Service In-Floor Delivery Systems Fully Adjustable Cut box after pour for height adjustment Pre-assembled flange, cover and leveling ring for quick installation Recessed receptacle minimizes plug protrusion
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Multi Service In-Floor Delivery Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Cable Access Door |
| Cable Entry Size | Cable Access Door/Knockout |
| Catalog Number | RF400 |
| Color | Gray |
| Construction | Molded |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Diameter | 4-7/8 in |
| Dimensions | 6 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.73 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 6.60 in |
| Height [Metric] | 16.7640 cm |
| Knockout Size | 3/4 in, 1 in |
| Length | 7.20 in |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | PVC |
| Mounting | Cast Into Concrete |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Knockouts | 2 |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | UL 514 |
| Standards | ARRA, Buy American Act, UL 514, RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Residential Flush Floor Boxes |
| Type | Fully Adjustable |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 88377811289 |
| UPC 12 | 883778112898 |
| Width | 5.60 in |
| Width [Metric] | 14.2240 cm |
| Multi Service In-Floor Delivery Systems |
| Fully Adjustable |
| Cut box after pour for height adjustment |
| Pre-assembled flange, cover and leveling ring for quick installation |
| Recessed receptacle minimizes plug protrusion |