or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems PolyTuff® II B2050 Liquidtight Tubing, 1/2 in Trade, 0.63 in ID x 0.83 in OD, 100 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems PolyTuff® II B2050 Liquidtight Tubing, 1/2 in Trade, 0.63 in ID x 0.83 in OD, 100 ft L
SKU26781
MFGR #B2050
Your Cost: $1.73/ea
List: Protecting electrical circuitry on the factory floor helps improve safety and prevents mechanical damage to maintain ongoing operations. Used between disconnect switches and equipment in industrial environments, Hubbell PolyTuff® non-metallic conduit and fittings provide superior flexibility and outstanding corrosion resistance while offering fast and easy installation. With a range of available conduit sizes, PolyTuff® can easily make tight turns and includes a variety of straight and multi-angle, SwivelLok® connectors.
Protecting electrical circuitry on the factory floor helps improve safety and prevents mechanical damage to maintain ongoing operations. Used between disconnect switches and equipment in industrial environments, Hubbell PolyTuff® non-metallic conduit and fittings provide superior flexibility and outstanding corrosion resistance while offering fast and easy installation. With a range of available conduit sizes, PolyTuff® can easily make tight turns and includes a variety of straight and multi-angle, SwivelLok® connectors.
Bend Radius 2 in Catalog Number B2050 Color Black Oxide Country of Origin US Flexibility Extra Flexible Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Standards UL 1660, CSA Certified Sub Brand Kellems Wire Management Type PolyTuff® II Liquidtight Tubing UNSPSC 39131706 UPC 11 78358533319 UPC 12 783585333199 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Inside Diameter 0.63 IN Length 15.00 in Material PVC Coated Trade Size 1/2 in Application UL1660 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Ribbed Gross Weight per Pack Metric 4.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909985 Height 7.60 in Height [Metric] 19.3040 cm Length [Metric] 38.1000 cm Standard CSA Certified;UL Recognized Voltage Rating 300 V Width 15.40 in Width [Metric] 39.1160 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Bend Radius | 2 in |
| Catalog Number | B2050 |
| Color | Black Oxide |
| Country of Origin | US |
| Flexibility | Extra Flexible |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Standards | UL 1660, CSA Certified |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Type | PolyTuff® II Liquidtight Tubing |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 78358533319 |
| UPC 12 | 783585333199 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Inside Diameter | 0.63 IN |
| Length | 15.00 in |
| Material | PVC Coated |
| Trade Size | 1/2 in |
| Application | UL1660 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Ribbed |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909985 |
| Height | 7.60 in |
| Height [Metric] | 19.3040 cm |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Standard | CSA Certified;UL Recognized |
| Voltage Rating | 300 V |
| Width | 15.40 in |
| Width [Metric] | 39.1160 cm |