or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems PLP1CACF Extruded Non-Metallic Standard Conduit Adapter/Ceiling Fitting With 1/2
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems PLP1CACF Extruded Non-Metallic Standard Conduit Adapter/Ceiling Fitting With 1/2
SKU272939
MFGR #PLP1CACF
Your Cost: $9.55/ea
List: Wiring Device-Kellems Conduit Adapter/Ceiling Fitting, Extruded Non-Metallic Standard, For Use With: PremiseTrak® PP1 Latching Non-Metallic Raceway, Off-White, 2.29 in L x 3.31 in W x 3.9 in H
Wiring Device-Kellems Conduit Adapter/Ceiling Fitting, Extruded Non-Metallic Standard, For Use With: PremiseTrak® PP1 Latching Non-Metallic Raceway, Off-White, 2.29 in L x 3.31 in W x 3.9 in H
Application Conduit/Ceiling Fitting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PLP1CACF Color Off-White Construction Extruded Country of Origin US Currency USD Dimensions 9 in L x 6 in W x 2.3 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 2.30 in Height [Metric] 5.8420 cm Length 9.00 in Length [Metric] 22.8600 cm Nominal Cross Section .29 Square Inches Non Hazardous Location Non-Hazardous Returnable Y Standard CSA Standard C22.2 no. 62;E118895 / E119190;UL Standard UL 5A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 5A File No. E118895/E119190CSA CertifiedNEMA 1 Sub Brand Non-Metallic Raceway Products Type Extruded Non-Metallic Standard UNSPSC 39131711 UPC 11 78358509043 UPC 12 783585090436 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Finish Office White Material Non-metallic Suitable For Use With PremiseTrak® PP1 Latching Non-Metallic Raceway Conduit/Ceiling Fitting Standard Product For connecting conduit to raceway and also use for ceiling feeds
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Conduit/Ceiling Fitting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PLP1CACF |
| Color | Off-White |
| Construction | Extruded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in L x 6 in W x 2.3 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 2.30 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Length | 9.00 in |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Nominal Cross Section | .29 Square Inches |
| Non Hazardous Location | Non-Hazardous |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Standard C22.2 no. 62;E118895 / E119190;UL Standard UL 5A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 5A File No. E118895/E119190CSA CertifiedNEMA 1 |
| Sub Brand | Non-Metallic Raceway Products |
| Type | Extruded Non-Metallic Standard |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78358509043 |
| UPC 12 | 783585090436 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Finish | Office White |
| Material | Non-metallic |
| Suitable For Use With | PremiseTrak® PP1 Latching Non-Metallic Raceway |
| Conduit/Ceiling Fitting |
| Standard Product |
| For connecting conduit to raceway and also use for ceiling feeds |