or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Mini-Quick® PM2004PA005 Male Cable, 5 ft L Cable
Hubbell Wiring Device-Kellems Mini-Quick® PM2004PA005 Male Cable, 5 ft L Cable
SKU433589
MFGR #PM2004PA005
Your Cost: $250.25/ea
Wiring Device-Kellems Male Cable, 5 ft Cable Length, 20 A
Wiring Device-Kellems Male Cable, 5 ft Cable Length, 20 A
Amperage Rating 20 A Application Quick Connect/Disconnect Signal and Control Catalog Number PM2004PA005 Color Gray Construction Fabricated Country of Origin US Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Length 9.50 in Length [Metric] 24.1300 cm Number Of Conductors 4-Pole Number Of Poles 4 Outside Diameter 0.75 in Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 508AUL 2238UL 50 Type Single Ended Cable, Straight Male Connector UNSPSC 32151902 UPC 11 78358509308 UPC 12 783585093086 Wire Pin Colors Green/Yellow/Black Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Connector Type Male ARRA Compliant C Buy American Compliant C Conductor Material Copper Connector Linkosity Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Insulation PVC Plug Type Linkosity Returnable N Standard UL 508A, UL 2238 and UL 50 Strands Multi Sub Brand Linkosity System Width 9.50 in Width [Metric] 24.1300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Quick Connect/Disconnect Signal and Control |
| Catalog Number | PM2004PA005 |
| Color | Gray |
| Construction | Fabricated |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Length | 9.50 in |
| Length [Metric] | 24.1300 cm |
| Number Of Conductors | 4-Pole |
| Number Of Poles | 4 |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 508AUL 2238UL 50 |
| Type | Single Ended Cable, Straight Male Connector |
| UNSPSC | 32151902 |
| UPC 11 | 78358509308 |
| UPC 12 | 783585093086 |
| Wire Pin Colors | Green/Yellow/Black |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Connector Type | Male |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Conductor Material | Copper |
| Connector | Linkosity |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Insulation | PVC |
| Plug Type | Linkosity |
| Returnable | N |
| Standard | UL 508A, UL 2238 and UL 50 |
| Strands | Multi |
| Sub Brand | Linkosity System |
| Width | 9.50 in |
| Width [Metric] | 24.1300 cm |