or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Insulgrip® Twist-Lock® HBL2515 Standard Flanged Inlet, 120/208 VAC, 20 A, 4 Poles, 5 Wires, White
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Insulgrip® Twist-Lock® HBL2515 Standard Flanged Inlet, 120/208 VAC, 20 A, 4 Poles, 5 Wires, White
SKU59770
MFGR #HBL2515
Your Cost: $74.34/ea
Wiring Device-Kellems Insulgrip® Twist-Lock® Flanged Inlet, Standard, 120/208 VAC, 20 A, 4 Pole, 5 Wires, NEMA L21-20P, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, White, 2.23 in Dia x 2.27 in L
Wiring Device-Kellems Insulgrip® Twist-Lock® Flanged Inlet, Standard, 120/208 VAC, 20 A, 4 Pole, 5 Wires, NEMA L21-20P, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, White, 2.23 in Dia x 2.27 in L
Application Extra Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL2515 Connection Screw Terminals Country of Origin US Currency USD Dielectric Strength Withstands 2,000V minimum Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 2.70 in Height [Metric] 6.8580 cm Insulation Insulated Body Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Nylon Mounting Screw Mount NEMA Rating L21-20P Number Of Poles 4 Phase 3 Returnable Y Size 3.06 in x 3.06 in x 2.27 in Standard Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 Standards CSA Certified, UL Listed Sub Brand Twist-Lock Devices Type Flanged Inlet UNSPSC 39121406 UPC 11 78358503857 UPC 12 783585038575 Wattage 4,160 W Width 3.30 in Width [Metric] 8.3820 cm Wire Size #16 AWG to #8 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 20 A Color White Number of Wires 5 Voltage Rating 3 Phase WYE 120/208 VAC Extra Heavy Duty Industrial Standard Product Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage Certified for current interrupting at full rated current 20 A 12 AWG terminal accommodation UL 94 VO for receptacles and inlets, HB or better for plugs and connectors flammability Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, white, green) Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 0.75 NO 10 to 32 brass terminal screw material Brass blade Clear polycarbonate terminal retainer material 0.08 in steel-nickel plated terminal clamp Natural white nylon flanged casing material Nickel-plated brass round head mounting screw material 3-phase Back wired terminations for ease of installation NO 10 to 32 multiple drive terminal screws (slotted, Phillips, Robertson) Mounting screws included
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL2515 |
| Connection | Screw Terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 2.70 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Nylon |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L21-20P |
| Number Of Poles | 4 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | 3.06 in x 3.06 in x 2.27 in |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Sub Brand | Twist-Lock Devices |
| Type | Flanged Inlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358503857 |
| UPC 12 | 783585038575 |
| Wattage | 4,160 W |
| Width | 3.30 in |
| Width [Metric] | 8.3820 cm |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 20 A |
| Color | White |
| Number of Wires | 5 |
| Voltage Rating | 3 Phase WYE 120/208 VAC |
| Extra Heavy Duty Industrial |
| Standard Product |
| Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage |
| Certified for current interrupting at full rated current |
| 20 A 12 AWG terminal accommodation |
| UL 94 VO for receptacles and inlets, HB or better for plugs and connectors flammability |
| Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, white, green) |
| Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 0.75 |
| NO 10 to 32 brass terminal screw material |
| Brass blade |
| Clear polycarbonate terminal retainer material |
| 0.08 in steel-nickel plated terminal clamp |
| Natural white nylon flanged casing material |
| Nickel-plated brass round head mounting screw material |
| 3-phase |
| Back wired terminations for ease of installation |
| NO 10 to 32 multiple drive terminal screws (slotted, Phillips, Robertson) |
| Mounting screws included |