or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Insulgrip® HBL5469C Female Grounding Insulated Straight Blade Connector, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Insulgrip® HBL5469C Female Grounding Insulated Straight Blade Connector, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
SKU26462
MFGR #HBL5469C
Your Cost: $55.61/ea
Wiring Device-Kellems Insulgrip® Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 6-20R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.23 to 0.72 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Black/White, 1.527 in Dia x 2.78 in L
Wiring Device-Kellems Insulgrip® Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 6-20R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.23 to 0.72 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Black/White, 1.527 in Dia x 2.78 in L
Amperage Rating 20 A Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL5469C Color Black/White Country of Origin US Currency USD Enclosure IP20 EU RoHS Indicator Y Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 1.67 in Height [Metric] 4.2418 cm Horsepower 2 hp Insulation Insulated Body Length 4.19 in Manufacturer Hubbell Material Nylon Mounting Cord Mounted NEMA Rating 6-20R Number Of Conductors 3-Wire Grounding Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Returnable Y Standard CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 Standards UL 498, File No. E1706 Listed, UL 94-HB Flammability RatingCSA C22.2 No. 42, 280 NEMA WD1/WD5/WD6 Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Straight Blade Terminal Type Threaded Type Connector Body UNSPSC 39121421 UPC 11 78358517485 UPC 12 783585174853 Voltage Rating 250 V Width 1.93 in Width [Metric] 4.9022 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL5469C |
| Color | Black/White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 1.67 in |
| Height [Metric] | 4.2418 cm |
| Horsepower | 2 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 4.19 in |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Nylon |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | 6-20R |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Standards | UL 498, File No. E1706 Listed, UL 94-HB Flammability RatingCSA C22.2 No. 42, 280 NEMA WD1/WD5/WD6 Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Straight Blade |
| Terminal Type | Threaded |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 78358517485 |
| UPC 12 | 783585174853 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Width | 1.93 in |
| Width [Metric] | 4.9022 cm |