or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Insulgrip® HBL5269C Heavy Duty Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Insulgrip® HBL5269C Heavy Duty Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
SKU26450
MFGR #HBL5269C
Your Cost: $38.25/ea
Wiring Device-Kellems Insulgrip® Blade Connector, Heavy Duty Straight, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R, Grade: Commercial/Industrial, IP20 Enclosure, 0.23 to 0.72 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black/White, 2.78 in L x 1.53 in W
Wiring Device-Kellems Insulgrip® Blade Connector, Heavy Duty Straight, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R, Grade: Commercial/Industrial, IP20 Enclosure, 0.23 to 0.72 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black/White, 2.78 in L x 1.53 in W
Amperage Rating 15 A Application Industrial/Commercial Grade ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL5269C Color Black/White Country of Origin US Currency USD Enclosure IP20 EU RoHS Indicator Y Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Horsepower 0.5 hp Insulation Insulated Body Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Manufacturer Hubbell Material Polycarbonate Mounting Cord Mounted NEMA Rating 5-15R Number Of Conductors 3-Wire Grounding Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Returnable Y Standard CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 Standards UL 498, File No. E1706 Listed, C22.2 No. 42, 280 Certified, NEMA WD6, WD1, WD5 Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Straight Blade Terminal Type Screw Type Connector Body UNSPSC 39121421 UPC 11 78358517325 UPC 12 783585173252 Voltage Rating 125 VAC Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Industrial/Commercial Grade |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL5269C |
| Color | Black/White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Standards | UL 498, File No. E1706 Listed, C22.2 No. 42, 280 Certified, NEMA WD6, WD1, WD5 Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Straight Blade |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 78358517325 |
| UPC 12 | 783585173252 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |