or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems INSULGRIP® HBL5478C Extra Heavy Duty Male Grounding Straight Blade Flanged Inlet, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, White
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems INSULGRIP® HBL5478C Extra Heavy Duty Male Grounding Straight Blade Flanged Inlet, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, White
SKU285867
MFGR #HBL5478C
Your Cost: $41.67/ea
Wiring Device-Kellems INSULGRIP® Straight Blade Flanged Inlet, Extra Heavy Duty Male Grounding, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 6-20P, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, White, 2.56 in Dia x 1.72 in L
Wiring Device-Kellems INSULGRIP® Straight Blade Flanged Inlet, Extra Heavy Duty Male Grounding, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 6-20P, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, White, 2.56 in Dia x 1.72 in L
Amperage Rating 20 A Application Extra Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL5478C Color White Country of Origin PR Currency USD EU RoHS Indicator Y Grade Industrial Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 1.77 in Height [Metric] 4.4958 cm Horsepower 2 hp Insulation Insulated Body Manufacturer Hubbell Material Nylon Mounting Screw Mount NEMA Rating 6-20P Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Phase 1 Returnable N Standard Certified to CSA, C22.2, No. 42;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed, File E2186 Standards UL 498, File No. E2186 Listed, UL 94-V-2 Flammability RatingCSA C22.2, No. 42 NEMA WD6 Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Straight Blade Devices Terminal Type Screw Type Flanged Inlet UNSPSC 39121406 UPC 11 78358517495 UPC 12 783585174952 Voltage Rating 250 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL5478C |
| Color | White |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 1.77 in |
| Height [Metric] | 4.4958 cm |
| Horsepower | 2 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Nylon |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 6-20P |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 1 |
| Returnable | N |
| Standard | Certified to CSA, C22.2, No. 42;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed, File E2186 |
| Standards | UL 498, File No. E2186 Listed, UL 94-V-2 Flammability RatingCSA C22.2, No. 42 NEMA WD6 Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Flanged Inlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358517495 |
| UPC 12 | 783585174952 |
| Voltage Rating | 250 V |