or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems IG4700A Heavy Duty Duplex Grounding Standard Traditional Locking Receptacle, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Orange
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems IG4700A Heavy Duty Duplex Grounding Standard Traditional Locking Receptacle, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Orange
SKU46433
MFGR #IG4700A
Your Cost: $62.24/ea
Wiring Device-Kellems Locking Receptacle, Heavy Duty Duplex Grounding Standard Traditional, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA L5-15R, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, Orange, 3.29 in H x 1.7 in W x 1.17 in D
Wiring Device-Kellems Locking Receptacle, Heavy Duty Duplex Grounding Standard Traditional, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA L5-15R, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, Orange, 3.29 in H x 1.7 in W x 1.17 in D
Application Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IG4700A Connection Screw Terminals Country of Origin US Currency USD Dielectric Strength Withstands 2,000V minimum Dimensions 3.29 in H x 1.7 in W x 1.17 in D Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Grade Industrial Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Horsepower 1/2 hp Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating L6-15R Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Size 3.29 in x 1.70 in x 1.17 in Standard Listed to UL 498 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498CSA C22.2 No. 42/0.17UL94 V-2 Flammability RatingFederal Specification W-C-596NEMA WD1/WD5 Sub Brand Twist-Lock Devices Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Screw Type Traditional Duplex UNSPSC 39121406 UPC 11 78358500239 UPC 12 783585002392 Wattage 1,875 W Width 1.80 in Width [Metric] 4.5720 cm Wire Size #18 AWG to #10 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 15 A Color Orange Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Heavy Duty Industrial Isolated Ground Reinforced thermoplastic construction Single piece, all brass contacts Single point break-off tabs Mounting strap tabs lock the body and base together 0.031 in brass ground contact, 0.05 in brass bridge (mounting strap) Brass rivet, stainless steel auto ground clip, ratings molded-in or stamped-on Withstands 2000 VAC dielectric voltage Certified for current interrupting at full rated current Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 0.75 20 A, 12 AWG terminal accommodation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IG4700A |
| Connection | Screw Terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Dimensions | 3.29 in H x 1.7 in W x 1.17 in D |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L6-15R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | 3.29 in x 1.70 in x 1.17 in |
| Standard | Listed to UL 498 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498CSA C22.2 No. 42/0.17UL94 V-2 Flammability RatingFederal Specification W-C-596NEMA WD1/WD5 |
| Sub Brand | Twist-Lock Devices |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Traditional Duplex |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358500239 |
| UPC 12 | 783585002392 |
| Wattage | 1,875 W |
| Width | 1.80 in |
| Width [Metric] | 4.5720 cm |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Orange |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Heavy Duty Industrial |
| Isolated Ground |
| Reinforced thermoplastic construction |
| Single piece, all brass contacts |
| Single point break-off tabs |
| Mounting strap tabs lock the body and base together |
| 0.031 in brass ground contact, 0.05 in brass bridge (mounting strap) |
| Brass rivet, stainless steel auto ground clip, ratings molded-in or stamped-on |
| Withstands 2000 VAC dielectric voltage |
| Certified for current interrupting at full rated current |
| Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 0.75 |
| 20 A, 12 AWG terminal accommodation |