or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Hubbellock® HBL20444B Grounding Heavy Duty Locking Connector, 480 VAC, 30 A, 3 Poles, 4 Wires, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Hubbellock® HBL20444B Grounding Heavy Duty Locking Connector, 480 VAC, 30 A, 3 Poles, 4 Wires, Red
SKU91517
MFGR #HBL20444B
Your Cost: $388.86/ea
Wiring Device-Kellems Hubbellock® Locking Connector, Grounding Heavy Duty, 480 VAC, 30 A, 3 Pole, 4 Wires, Grade: Industrial, IP20 Enclosure, 0.7 to 1.2 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Pressure Screw Terminal, Composite, Red, 16 in Dia x 6 in L
Wiring Device-Kellems Hubbellock® Locking Connector, Grounding Heavy Duty, 480 VAC, 30 A, 3 Pole, 4 Wires, Grade: Industrial, IP20 Enclosure, 0.7 to 1.2 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Pressure Screw Terminal, Composite, Red, 16 in Dia x 6 in L
Amperage Rating 30 A Application Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL20444B Color Red Country of Origin PR Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 2.80 in Height [Metric] 7.1120 cm Insulation Insulated Body Length 9.30 in Length [Metric] 23.6220 cm Manufacturer Hubbell Material Nylon Mounting Cord Mounted NEMA Rating Non-NEMA Number Of Conductors 3-Wire Non-Grounding Number Of Poles 3 Returnable Y Standard Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498 Standards UL 498, CSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Hubbellock Type Connector Body UNSPSC 39121421 UPC 11 78358501743 UPC 12 783585017433 Voltage Rating 480 VAC Width 2.90 in Width [Metric] 7.3660 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL20444B |
| Color | Red |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 2.80 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 9.30 in |
| Length [Metric] | 23.6220 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Nylon |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Conductors | 3-Wire Non-Grounding |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498 |
| Standards | UL 498, CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Hubbellock |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 78358501743 |
| UPC 12 | 783585017433 |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Width | 2.90 in |
| Width [Metric] | 7.3660 cm |