or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Hubbell-PRO 5262G 5262 Duplex Grounding Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Hubbell-PRO 5262G 5262 Duplex Grounding Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Gray
SKU415102
MFGR #5262G
Your Cost: $6.37/ea
List: Wiring Device-Kellems Hubbell-Pro Straight Blade Receptacle, Duplex Grounding, Series: 5262, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Specification Grade, -40 to 75 deg C, Back and Side Wired Terminal, Nylon, Gray, 3.281 in H x 1.406 in W x 1.094 in D
Wiring Device-Kellems Hubbell-Pro Straight Blade Receptacle, Duplex Grounding, Series: 5262, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Specification Grade, -40 to 75 deg C, Back and Side Wired Terminal, Nylon, Gray, 3.281 in H x 1.406 in W x 1.094 in D
Application Hubbell-Pro Extra Heavy Duty ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5262G Connection Back and Side Wired Country of Origin PR Currency USD Dielectric Strength Withstands 2,000V minimum Dimensions 3.28 in H x 1.41 in W x 1.09 in D Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Grade Industrial/Specification Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.10 in Height [Metric] 2.7940 cm Horsepower 1/2 hp Length 2.40 in Length [Metric] 6.0960 cm Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating 5-15R Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Size Standard Sized Product Standard UL File No. E2186, Certified to CSA 22.2, No. 42 File 285, Fed. Spec. W-C-596, NEMA® WD-6 Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. 285NEMA WD1/WD5 WD6UL 498 File No. E2186 Sub Brand Straight Blade Devices Temperature Rating Maximum continuous 75?°C; minimum -40?°C (w/o impact) °C Terminal Type Back/Side Wired Type Standard Duplex UNSPSC 39121406 UPC 11 78358583495 UPC 12 783585834955 Wattage 1,875 W Width 1.30 in Width [Metric] 3.3020 cm Wire Size #14 AWG to #10 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 15 A Color Gray Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Hubbell-Pro Extra Heavy Duty Self Grounding Steel mounting strap, self-grounding Finder groove face style Triple wipe brass contacts Nylon face, PBT base, galvanized steel mounting strap, stainless steel automatic self-grounding staple, zinc plated steel mounting screws Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage 12 to 10 AWG copper stranded or solid conductor terminal accommodation 0.03 in brass power contacts material, 0.04 in galvanized steel mounting strap material Hubbell PRO heavy duty receptacle
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Hubbell-Pro Extra Heavy Duty |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5262G |
| Connection | Back and Side Wired |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Dimensions | 3.28 in H x 1.41 in W x 1.09 in D |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Industrial/Specification |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.10 in |
| Height [Metric] | 2.7940 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Length | 2.40 in |
| Length [Metric] | 6.0960 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | UL File No. E2186, Certified to CSA 22.2, No. 42 File 285, Fed. Spec. W-C-596, NEMA® WD-6 Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. 285NEMA WD1/WD5 WD6UL 498 File No. E2186 |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Temperature Rating | Maximum continuous 75?°C; minimum -40?°C (w/o impact) °C |
| Terminal Type | Back/Side Wired |
| Type | Standard Duplex |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358583495 |
| UPC 12 | 783585834955 |
| Wattage | 1,875 W |
| Width | 1.30 in |
| Width [Metric] | 3.3020 cm |
| Wire Size | #14 AWG to #10 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Gray |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Hubbell-Pro Extra Heavy Duty |
| Self Grounding |
| Steel mounting strap, self-grounding |
| Finder groove face style |
| Triple wipe brass contacts |
| Nylon face, PBT base, galvanized steel mounting strap, stainless steel automatic self-grounding staple, zinc plated steel mounting screws |
| Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage |
| 12 to 10 AWG copper stranded or solid conductor terminal accommodation |
| 0.03 in brass power contacts material, 0.04 in galvanized steel mounting strap material |
| Hubbell PRO heavy duty receptacle |