or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device Kellems HWDK NSOBOX14B CABINET, NETSELECT,1
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device Kellems HWDK NSOBOX14B CABINET, NETSELECT,1
SKU920408
MFGR #NSOBOX14B
Your Cost: $47.35/ea
List: Hubbell Wiring Device Kellems, netSELECT Cabinet, 14 H, Without Cover
Hubbell Wiring Device Kellems, netSELECT Cabinet, 14 H, Without Cover
Application Small and Home Office ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device Kellems Buy American Compliant C Catalog Number NSOBOX14B Color White Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 6.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Length 16.20 in Length [Metric] 41.1480 cm Manufacturer Hubbell Material Cold Rolled Steel Mounting Type Flush Returnable Y Standard TIA/UL Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA, UL, cUL 1863 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Cabinets Type Cabinets UNSPSC 43223306 Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Small and Home Office |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NSOBOX14B |
| Color | White |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 6.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Length | 16.20 in |
| Length [Metric] | 41.1480 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Returnable | Y |
| Standard | TIA/UL |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA, UL, cUL 1863 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Cabinets |
| Type | Cabinets |
| UNSPSC | 43223306 |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |