Hubbell Wiring Device-Kellems HJ1006BPK25 Miniature Cord Connector, 0.28 to 0.34 in Cable Openings, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
SKU91535
MFGR #HJ1006BPK25
Wiring Device-Kellems Cord Connector, Miniature, 0.28 to 0.34 in Cable Openings, Straight, Nylon, Black, -30 to 225 deg F
Application
Straight Male Connector
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
HJ1006BPK25
Color
Black
Conductor Range
0.28-0.34 in (7.0-8.6 mm)
Connection Type
MNPT Straight
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
0.81 in Dia x 1.44 in L
Environmental Conditions
Suitable For Use In Wet Locations When Used With A Listed Nylon Washer Between Box And Fitting.
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.5000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.23
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.00 in
Height [Metric]
2.5400 cm
Length
1.50 in
Length [Metric]
3.8100 cm
Mounting
Locknut or Tapped Opening
NEMA Rating
IP66
Number Of Conductors
Single
Returnable
N
Size
3/8" NPT in
Standard
UL Listed
Standards
Sub Brand
Kellems Wire Management
Temperature Rating
Minimum -30 Deg F to 225 Deg F (-34 Deg C to 107 Deg C) °F
Type
Connector
Width
1.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Manufacturer
Hubbell
Cable Openings
0.28 to 0.34 in Dia