or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI HBL501431W W/PROOF ELEC REEL, 5
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI HBL501431W W/PROOF ELEC REEL, 5
SKU332711
MFGR #HBL501431W
Your Cost: $2,201.73/ea
W/PROOF ELEC REEL, 50', 14/3 SO CORD. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
W/PROOF ELEC REEL, 50', 14/3 SO CORD. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Amperage Rating 15 A Application Bench, Ceiling and Wall Mounted ARRA Compliant C Base Optional Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Active Length 50 ft Cable Inactive Length 60 Cable Type #14/3 SOW-A Catalog Number HBL501431W Color Yellow Conductor Size 14 AWG Construction Steel Cord Color Black Cord Length 50 ft Country of Origin US Currency USD Duty Heavy Duty EU RoHS Indicator N Feeder Cord 14/3 SOW-A Grade Weatherproof Gross Weight per Pack Metric 30.66 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544493080 Jacket Color Yellow Length 21.30 in Length [Metric] 54.1020 cm Manufacturer Hubbell Material Steel NEMA Color Yellow and Black Reel Frame Steel Reel Material Steel Reel Mounting Type Bench/Ceiling/Wall Replaced Catalog Number HBLW45143 Returnable N Standard UL 355 and CSA, C22.2 No. 21 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus ListedUL 355CSA C22.2 No. 21 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Weatherproof Reels Type 16" Weatherproof UNSPSC 26121635 UPC 11 78358520910 UPC 12 783585209104 Voltage Rating 600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Bench, Ceiling and Wall Mounted |
| ARRA Compliant | C |
| Base | Optional |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Active Length | 50 ft |
| Cable Inactive Length | 60 |
| Cable Type | #14/3 SOW-A |
| Catalog Number | HBL501431W |
| Color | Yellow |
| Conductor Size | 14 AWG |
| Construction | Steel |
| Cord Color | Black |
| Cord Length | 50 ft |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Duty | Heavy Duty |
| EU RoHS Indicator | N |
| Feeder Cord | 14/3 SOW-A |
| Grade | Weatherproof |
| Gross Weight per Pack Metric | 30.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544493080 |
| Jacket Color | Yellow |
| Length | 21.30 in |
| Length [Metric] | 54.1020 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Steel |
| NEMA Color | Yellow and Black |
| Reel Frame | Steel |
| Reel Material | Steel |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling/Wall |
| Replaced Catalog Number | HBLW45143 |
| Returnable | N |
| Standard | UL 355 and CSA, C22.2 No. 21 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus ListedUL 355CSA C22.2 No. 21 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Weatherproof Reels |
| Type | 16" Weatherproof |
| UNSPSC | 26121635 |
| UPC 11 | 78358520910 |
| UPC 12 | 783585209104 |
| Voltage Rating | 600 VAC |