or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI HBL2735SW LKG WT S/SHRD FL-INLT
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI HBL2735SW LKG WT S/SHRD FL-INLT
SKU279974
MFGR #HBL2735SW
Your Cost: $204.62/ea
LKG WT S/SHRD FL-INLT,30A3P 480V,L16-30P
LKG WT S/SHRD FL-INLT,30A3P 480V,L16-30P
Application Extra Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL2735SW Connection Screw Terminals Country of Origin US Currency USD Dielectric Strength Withstands 2,000V minimum Dimensions 3.75 in L x 3.75 in W x 2.44 in H Enclosure NEMA 4X/12/IP66 Environmental Conditions Watertight EU RoHS Indicator Y Grade Industrial Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 3.10 in Height [Metric] 7.8740 cm Horsepower 10 hp Insulation Insulated Body Length 3.90 in Length [Metric] 9.9060 cm Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating L16-30P Number Of Poles 3 Phase 3 Returnable Y Size 3.75 in x 3.75 in x 2.44 in Standard UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498CSA C22.2 No. 42/ 0.17UL94 V-0 Flammability RatingFederal Specification WC596 Sub Brand Twist-Lock Devices Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Screw Type Flanged Inlet UNSPSC 39121406 UPC 11 78358523196 UPC 12 783585231969 Wattage 14,400 W Width 4.10 in Width [Metric] 10.4140 cm Wire Size #16 AWG to #8 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 30 A Color Gray, White Number of Wires 4 Voltage Rating 480 V Extra Heavy Duty Industrial Shrouded Watertight Construction Alignment arrows and lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected Closure cap is included for environmental seal when device is not in use 1-piece, engineered thermoplastic housing is impact resistant for heavy duty industrial environments Type 4X environmental seal protects connection while in use Screw mount 12 to 8 AWG wire Brass blade Clear polycarbonate terminal retainer material 0.08 in steel-nickel plated terminal clamp Stainless steel, multi-drive body holding screw material Natural white nylon body contact carrier material Gray Valox® flanged casing material Stainless steel 302/304 multi drive mounting screw material 3-phase UL type 4X environmental seal protects connection while in use One piece, engineered thermoplastic housing is impact resistant for heavy duty industrial environments Alignment arrows and lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected Closure cap is included for environmental seal when device is not in use Catalog number and color-coded voltage rating are easily visible even when in use
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL2735SW |
| Connection | Screw Terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Dimensions | 3.75 in L x 3.75 in W x 2.44 in H |
| Enclosure | NEMA 4X/12/IP66 |
| Environmental Conditions | Watertight |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 3.10 in |
| Height [Metric] | 7.8740 cm |
| Horsepower | 10 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 3.90 in |
| Length [Metric] | 9.9060 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L16-30P |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | 3.75 in x 3.75 in x 2.44 in |
| Standard | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498CSA C22.2 No. 42/ 0.17UL94 V-0 Flammability RatingFederal Specification WC596 |
| Sub Brand | Twist-Lock Devices |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Flanged Inlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358523196 |
| UPC 12 | 783585231969 |
| Wattage | 14,400 W |
| Width | 4.10 in |
| Width [Metric] | 10.4140 cm |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 30 A |
| Color | Gray, White |
| Number of Wires | 4 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Extra Heavy Duty Industrial |
| Shrouded Watertight Construction |
| Alignment arrows and lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected |
| Closure cap is included for environmental seal when device is not in use |
| 1-piece, engineered thermoplastic housing is impact resistant for heavy duty industrial environments |
| Type 4X environmental seal protects connection while in use |
| Screw mount |
| 12 to 8 AWG wire |
| Brass blade |
| Clear polycarbonate terminal retainer material |
| 0.08 in steel-nickel plated terminal clamp |
| Stainless steel, multi-drive body holding screw material |
| Natural white nylon body contact carrier material |
| Gray Valox® flanged casing material |
| Stainless steel 302/304 multi drive mounting screw material |
| 3-phase |
| UL type 4X environmental seal protects connection while in use |
| One piece, engineered thermoplastic housing is impact resistant for heavy duty industrial environments |
| Alignment arrows and lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected |
| Closure cap is included for environmental seal when device is not in use |
| Catalog number and color-coded voltage rating are easily visible even when in use |