or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI HBL26522 H/LOCK FLGD INLET, 4P5
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI HBL26522 H/LOCK FLGD INLET, 4P5
SKU228591
MFGR #HBL26522
Your Cost: $899.84/ea
H/LOCK FLGD INLET, 4P5W, 60A 600V
H/LOCK FLGD INLET, 4P5W, 60A 600V
Application Extra Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL26522 Connection Pressure Screw Terminals Country of Origin US Currency USD Dielectric Strength Withstands 2,000V minimum Dimensions 2.7 in Dia x 2.75 in L Enclosure IP30 Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 1.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 3.62 in Height [Metric] 9.1948 cm Insulation Insulated Body Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Material Steel, Zinc Plated Mounting Screw Mount NEMA Rating NON-NEMA Number Of Poles 4 Phase Multi Returnable Y Size 3.95 in x 4.12 in x 4.12 in Standard Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard Standards CSA CertifiedUL Listed Sub Brand Hubbellock Devices Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Screw Type Flanged Inlet UNSPSC 39121406 UPC 11 78358501762 UPC 12 783585017624 Wattage 36,000 W Width 4.62 in Width [Metric] 11.7348 cm Wire Size #8 AWG to #4 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 60 A Color Blue Number of Wires 5 Voltage Rating 600 VAC Extra Heavy Duty Industrial Standard Product Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage Certified for current interrupting at full rated current 6 AWG terminal accommodation UL 94 VO for receptacles and inlets, HB or better for plugs and connectors flammability Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, white, green) Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 0.75 Steel pressure screw zinc plate terminal screw material Brass blade Steel pressure screw zinc plate ground screw material Steel flanged casing material Nickel-plated brass round head mounting screw material Molded-in male contacts are resistant to damage and provide a consistently positive connection Color coded metallic housing enhances safety and abuse resistance Box terminals in conjunction with stainless steel terminal screws provide maximum termination strength and dependability
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL26522 |
| Connection | Pressure Screw Terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Dimensions | 2.7 in Dia x 2.75 in L |
| Enclosure | IP30 |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 1.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 3.62 in |
| Height [Metric] | 9.1948 cm |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material | Steel, Zinc Plated |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | NON-NEMA |
| Number Of Poles | 4 |
| Phase | Multi |
| Returnable | Y |
| Size | 3.95 in x 4.12 in x 4.12 in |
| Standard | Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard |
| Standards | CSA CertifiedUL Listed |
| Sub Brand | Hubbellock Devices |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Flanged Inlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358501762 |
| UPC 12 | 783585017624 |
| Wattage | 36,000 W |
| Width | 4.62 in |
| Width [Metric] | 11.7348 cm |
| Wire Size | #8 AWG to #4 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 60 A |
| Color | Blue |
| Number of Wires | 5 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Extra Heavy Duty Industrial |
| Standard Product |
| Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage |
| Certified for current interrupting at full rated current |
| 6 AWG terminal accommodation |
| UL 94 VO for receptacles and inlets, HB or better for plugs and connectors flammability |
| Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, white, green) |
| Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 0.75 |
| Steel pressure screw zinc plate terminal screw material |
| Brass blade |
| Steel pressure screw zinc plate ground screw material |
| Steel flanged casing material |
| Nickel-plated brass round head mounting screw material |
| Molded-in male contacts are resistant to damage and provide a consistently positive connection |
| Color coded metallic housing enhances safety and abuse resistance |
| Box terminals in conjunction with stainless steel terminal screws provide maximum termination strength and dependability |