Hubbell Wiring Device-Kellems HCI BR20WHITR TAMP RES, COM GRD, 20
Custom_Product_Images_Illustration
SKU429149
MFGR #BR20WHITR
TAMP RES, COM GRD, 20A 125V, 5-20R,WH
Application
Commercial Specification Grade
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
BR20WHITR
Connection
Back and Side Wired
Country of Origin
CN
Currency
Dielectric Strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
1.32 in L x 1.47 in W x 3.28 in H
Environmental Conditions
Indoor Dry unless protected by additional means
EU RoHS Indicator
Y
Grade
Commercial/Specification
Gross Weight Per Pack
0.2000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.09
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.15 in
Height [Metric]
2.9210 cm
Horsepower
1 hp
Length
4.16 in
Length [Metric]
10.5664 cm
Material
Nylon
Mounting
Screw Mount
NEMA Rating
5-20R
Number Of Poles
2
Phase
1
Returnable
Y
Size
1.32 in x 1.47 in x 3.28 in
Standard
Certified to CSA C22.2, No. 42;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186
Standards
Sub Brand
Straight Blade Devices
Temperature Rating
-40 to 75 °C
Terminal Type
Back/Side Wired
Type
Tamper-Resistant
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
2,500 W
Width
1.60 in
Width [Metric]
Wire Size
#12 AWG to #10 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Manufacturer
Hubbell
Amperage Rating
20 A
Color
White
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 V