Hubbell Wiring Device-Kellems HBLSG30L6L6 Smart Power Cable, L6, 30A, NEMA DEV
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1219258
MFGR #HBLSG30L6L6
Wiring Device-Kellems HBLSG30L6L6 Smart Power Cable, L6, 30A, NEMA DEV. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Amperage Rating
30 A
Application
Commerical
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
HBLSG30L6L6
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
N
Gross Weight Per Pack
2.1000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.95
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.50 in
Height [Metric]
8.8900 cm
Length
12.10 in
Length [Metric]
30.7340 cm
Number Of Poles
2
Number of Wires
3
Phase
1
Returnable
N
Sub Brand
Intelligent Wiring Solutions
Type
Power Cable
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
240 V
Width
9.30 in