or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLPOB1DY Standard Sized Weatherproof Portable Outlet Box With Strain Relief and Duplex Plate, 1 Gang
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLPOB1DY Standard Sized Weatherproof Portable Outlet Box With Strain Relief and Duplex Plate, 1 Gang
SKU628875
MFGR #HBLPOB1DY
Your Cost: $86.98/ea
List: Wiring Device-Kellems Portable Outlet Box, Standard Sized Weatherproof, 1 Gang, -80 to -35 deg C, Threaded Mount, Yellow, 5.38 in L x 4.2 in W x 3.18 in H
Wiring Device-Kellems Portable Outlet Box, Standard Sized Weatherproof, 1 Gang, -80 to -35 deg C, Threaded Mount, Yellow, 5.38 in L x 4.2 in W x 3.18 in H
Application Devices ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBLPOB1DY Color Yellow Construction molded Country of Origin US Currency USD Depth 5.38 x 4.2 x 3.18 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 4.10 in Height [Metric] 10.4140 cm Length 5.90 in Length [Metric] 14.9860 cm Mounting Mounting Screws Mounting Type Threaded Returnable Y Size 5.38 in x 4.2 in x 3.18 in Standard C22.2 No. 18 and C22.2 No. 94 Enclosures Types 1, 3R and C22.2 No. 0.4;UL 514C, UL467 and UL50 Enclosures Types 1, 3R Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Sub Brand Portable Outlet Boxes Temperature Rating -80 to -35 °C Type Outlet Box UNSPSC 39121308 UPC 11 78358531817 UPC 12 783585318172 Width 4.80 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Dimensions 5.38 in L x 4.2 in W x 3.18 in H Material Non-metallic Number of Gangs 1 Devices Standard Product Impact resistant Valox® cover plate Temporary power product UL94-V0, 94-5VA classification flammability All materials are UV stabilized In accordance with UL 514C, UL50, C22.2 No 18 and C22.2 No 94 impact and crush-resistance Nylon nut, nylon gotcha ring, neoprene grommet cord connector Brass bonding strap material Brass threaded inserts Brass grounding screw Zinc plated steel indoor cover plate screw Stainless steel outdoor cover plate screw UL closed-cell foam (aging and oil-resistant) is cover plate gasket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Devices |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLPOB1DY |
| Color | Yellow |
| Construction | molded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 5.38 x 4.2 x 3.18 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 4.10 in |
| Height [Metric] | 10.4140 cm |
| Length | 5.90 in |
| Length [Metric] | 14.9860 cm |
| Mounting | Mounting Screws |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Size | 5.38 in x 4.2 in x 3.18 in |
| Standard | C22.2 No. 18 and C22.2 No. 94 Enclosures Types 1, 3R and C22.2 No. 0.4;UL 514C, UL467 and UL50 Enclosures Types 1, 3R |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Sub Brand | Portable Outlet Boxes |
| Temperature Rating | -80 to -35 °C |
| Type | Outlet Box |
| UNSPSC | 39121308 |
| UPC 11 | 78358531817 |
| UPC 12 | 783585318172 |
| Width | 4.80 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Dimensions | 5.38 in L x 4.2 in W x 3.18 in H |
| Material | Non-metallic |
| Number of Gangs | 1 |
| Devices |
| Standard Product |
| Impact resistant Valox® cover plate |
| Temporary power product |
| UL94-V0, 94-5VA classification flammability |
| All materials are UV stabilized |
| In accordance with UL 514C, UL50, C22.2 No 18 and C22.2 No 94 impact and crush-resistance |
| Nylon nut, nylon gotcha ring, neoprene grommet cord connector |
| Brass bonding strap material |
| Brass threaded inserts |
| Brass grounding screw |
| Zinc plated steel indoor cover plate screw |
| Stainless steel outdoor cover plate screw |
| UL closed-cell foam (aging and oil-resistant) is cover plate gasket |