or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLPK 16 Series Heavy Duty Accessory Kit, 1-Wire, 1-Pin, Composite
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLPK 16 Series Heavy Duty Accessory Kit, 1-Wire, 1-Pin, Composite
SKU904247
MFGR #HBLPK
Your Cost: $6.26/ea
Wiring Device-Kellems Accessory Kit, Heavy Duty, Series: 16 Series, For Use With: 300/400 A, 600 VAC/250 VDC 1-Pole and Temporary Power Device, 1-Wire, 1-Pin, Composite
Wiring Device-Kellems Accessory Kit, Heavy Duty, Series: 16 Series, For Use With: 300/400 A, 600 VAC/250 VDC 1-Pole and Temporary Power Device, 1-Wire, 1-Pin, Composite
Amperage Rating 400 A Application High Ampacity Connections ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBLPK Cord Type Listed SC/PPC Type Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7318158020 Height 0.54 in Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Manufacturer Hubbell Material Brass Mounting Cord NEMA Rating Non-NEMA Number of Wires 1 Returnable Y Series 16 Series Specifications 1-Wire, 600 VAC/250 VDC, 300/400 A, SC/PPC Cord, 3R/4X/12 Enclosure, Non-NEMA, Pressure Terminal Screw Connection, Cord Mounted Standard UL 498 And UL1691 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498UL 1691cULus Listed Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Single Pole Devices and Temporary Power Type 1-Pole 1-Phase Heavy Duty Industrial Grade Standard Sized UNSPSC 39121402 UPC 11 78358511309 UPC 12 783585113098 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 400 A |
| Application | High Ampacity Connections |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLPK |
| Cord Type | Listed SC/PPC Type |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318158020 |
| Height | 0.54 in |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Brass |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number of Wires | 1 |
| Returnable | Y |
| Series | 16 Series |
| Specifications | 1-Wire, 600 VAC/250 VDC, 300/400 A, SC/PPC Cord, 3R/4X/12 Enclosure, Non-NEMA, Pressure Terminal Screw Connection, Cord Mounted |
| Standard | UL 498 And UL1691 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498UL 1691cULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Single Pole Devices and Temporary Power |
| Type | 1-Pole 1-Phase Heavy Duty Industrial Grade Standard Sized |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78358511309 |
| UPC 12 | 783585113098 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |