or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL8300RED Extra Heavy Duty Grounding Duplex Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL8300RED Extra Heavy Duty Grounding Duplex Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Red
SKU631583
MFGR #HBL8300RED
Your Cost: $46.62/ea
To qualify for the Hospital Grade designation and use of the associated green dot symbol, UL requires that the manufacturer design its devices to perform to specific levels. These levels form an established baseline below which no manufacturer can fall and still carry a green dot. Hubbell sets their standards high. Each product is built to withstand the severe conditions of abuse that are unique to the hospital environment. Hubbell receptacles have exclusive design features that set them apart from the competition.
To qualify for the Hospital Grade designation and use of the associated green dot symbol, UL requires that the manufacturer design its devices to perform to specific levels. These levels form an established baseline below which no manufacturer can fall and still carry a green dot. Hubbell sets their standards high. Each product is built to withstand the severe conditions of abuse that are unique to the hospital environment. Hubbell receptacles have exclusive design features that set them apart from the competition.
Application Hospital Grade ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL8300RED Connection Back and Side Wired Screw Terminals Country of Origin US Currency USD Dielectric Strength Withstands 2,000V minimum Dimensions 3.28 in L x 1.65 in W x 1.19 in H Enclosure IP20 Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator N Grade Hospital Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Horsepower 1 hp Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Size 3.28 in x 1.65 in x 1.19 in Standard CSA Certified, C22.2, No. 42 File 285;Fed. Spec. W-C-596;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 498 File No. E2186CSA C22.2 No. 42 File 285Federal Specification W-C-596UL94 V-0 Flammability RatingNEMA WD1/WD5/WD6 Sub Brand Straight Blade Devices Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Back/Side Wired Screw Type Receptacle UNSPSC 39121406 UPC 11 78358524753 UPC 12 783585247533 Wattage 2,500 W Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm Wire Size #12 AWG to #10 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 20 A Color Red Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Hospital Grade Standard Product Deep body design with circuit ID face Patented ground contact provides redundant grounding Unique bypass contact design Circuit ID marking area Plated brass terminal screw, stainless steel automatic self-grounding clip and mounting screw Certified for current interrupting at full rated current Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA terminal identification Circuit ID marking area 14 to 12 AWG wire size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Hospital Grade |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL8300RED |
| Connection | Back and Side Wired Screw Terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Dimensions | 3.28 in L x 1.65 in W x 1.19 in H |
| Enclosure | IP20 |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | N |
| Grade | Hospital |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Horsepower | 1 hp |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | 3.28 in x 1.65 in x 1.19 in |
| Standard | CSA Certified, C22.2, No. 42 File 285;Fed. Spec. W-C-596;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 498 File No. E2186CSA C22.2 No. 42 File 285Federal Specification W-C-596UL94 V-0 Flammability RatingNEMA WD1/WD5/WD6 |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Back/Side Wired Screw |
| Type | Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358524753 |
| UPC 12 | 783585247533 |
| Wattage | 2,500 W |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Wire Size | #12 AWG to #10 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 20 A |
| Color | Red |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Hospital Grade |
| Standard Product |
| Deep body design with circuit ID face |
| Patented ground contact provides redundant grounding |
| Unique bypass contact design |
| Circuit ID marking area |
| Plated brass terminal screw, stainless steel automatic self-grounding clip and mounting screw |
| Certified for current interrupting at full rated current |
| Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage |
| Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA terminal identification |
| Circuit ID marking area |
| 14 to 12 AWG wire size |