or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL60W47 Grounding Standard Watertight Straight Blade Receptacle With Lift Cover, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL60W47 Grounding Standard Watertight Straight Blade Receptacle With Lift Cover, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU856941
MFGR #HBL60W47
Your Cost: $133.20/ea
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Grounding Standard Watertight, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Industrial Grade, NEMA 4/4X/12/6/6P Enclosure, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Composite/Elastomer, Yellow, 4.56 in H x 3.1 in W
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Grounding Standard Watertight, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Industrial Grade, NEMA 4/4X/12/6/6P Enclosure, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Composite/Elastomer, Yellow, 4.56 in H x 3.1 in W
Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL60W47 Connection Screw Terminals Country of Origin CN Currency USD Dimensions 4.56 in H x 3.1 in W Enclosure NEMA 4/4X/12/6/6P Environmental Conditions Watertight EU RoHS Indicator C Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Horsepower 1/2 hp Length 5.20 in Length [Metric] 13.2080 cm Material Elastomer/Composite Mounting Screw Mount NEMA Rating 5-15R Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Size Standard Sized Product Standard UL498 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI SpecifiedCSA C22.2 No. 42NEMA WD1/WD6UL 498 Sub Brand Straight Blade Devices Temperature Rating -40 to 60 °C Terminal Type Screw Type Receptacle UNSPSC 39121406 UPC 11 78358545657 UPC 12 783585456577 Wattage 2,500 W Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm Wire Size #14 AWG to #15 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 15 A Color Yellow Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Industrial/Commercial Standard Product Impact resistant PBT lid, cover plate and receptacle body Thermoplastic elastomer seal Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points PBT body, white nylon contact carrier/core, clear polycarbonate terminal retainer, nickel plated brass terminal screw stainless steel hardware 2500 VAC minimum withstand dielectric voltage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL60W47 |
| Connection | Screw Terminals |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.56 in H x 3.1 in W |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/6/6P |
| Environmental Conditions | Watertight |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Length | 5.20 in |
| Length [Metric] | 13.2080 cm |
| Material | Elastomer/Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | UL498 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI SpecifiedCSA C22.2 No. 42NEMA WD1/WD6UL 498 |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Temperature Rating | -40 to 60 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358545657 |
| UPC 12 | 783585456577 |
| Wattage | 2,500 W |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Wire Size | #14 AWG to #15 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Yellow |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Industrial/Commercial |
| Standard Product |
| Impact resistant PBT lid, cover plate and receptacle body |
| Thermoplastic elastomer seal |
| Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points |
| PBT body, white nylon contact carrier/core, clear polycarbonate terminal retainer, nickel plated brass terminal screw stainless steel hardware |
| 2500 VAC minimum withstand dielectric voltage |