or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL60W33 Watertight Straight Blade Receptacle With Lift Cover, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL60W33 Watertight Straight Blade Receptacle With Lift Cover, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU853708
MFGR #HBL60W33
Your Cost: $139.89/ea
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Watertight, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-20R, NEMA 4/4X/IP65/IP66/IP67 Enclosure, -40 to 60 deg C, Back and Side Wired Terminal, Polybutylene Terephthalate, Yellow, 4.56 in H x 3.1 in W x 1.2 in D
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Watertight, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-20R, NEMA 4/4X/IP65/IP66/IP67 Enclosure, -40 to 60 deg C, Back and Side Wired Terminal, Polybutylene Terephthalate, Yellow, 4.56 in H x 3.1 in W x 1.2 in D
Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL60W33 Connection Screw Terminals Country of Origin CN Currency USD Dimensions 4.56 in H x 3.1 in W Enclosure NEMA 4/4X/12/6/6P Environmental Conditions Watertight EU RoHS Indicator C Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 3.60 in Height [Metric] 9.1440 cm Horsepower 1 hp Length 5.20 in Length [Metric] 13.2080 cm Material Elastomer/Composite Mounting Screw Mount NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Size Standard Sized Product Standard UL498 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI SpecifiedCSA C22.2 No. 42NEMA WD1/WD6UL 498 Sub Brand Straight Blade Devices Temperature Rating -40 to 60 °C Terminal Type Screw Type Receptacle UNSPSC 39121406 UPC 11 78358545656 UPC 12 783585456560 Wattage 2,500 W Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm Wire Size #14 AWG to #10 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 20 A Color Yellow Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Industrial/Commercial Standard Product Impact resistant PBT lid, cover plate and receptacle body Thermoplastic elastomer seal Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL60W33 |
| Connection | Screw Terminals |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.56 in H x 3.1 in W |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/6/6P |
| Environmental Conditions | Watertight |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 3.60 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Horsepower | 1 hp |
| Length | 5.20 in |
| Length [Metric] | 13.2080 cm |
| Material | Elastomer/Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | UL498 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI SpecifiedCSA C22.2 No. 42NEMA WD1/WD6UL 498 |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Temperature Rating | -40 to 60 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358545656 |
| UPC 12 | 783585456560 |
| Wattage | 2,500 W |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Wire Size | #14 AWG to #10 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 20 A |
| Color | Yellow |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Industrial/Commercial |
| Standard Product |
| Impact resistant PBT lid, cover plate and receptacle body |
| Thermoplastic elastomer seal |
| Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points |