or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5461W Single Heavy Duty Straight Blade Receptacle, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, White
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5461W Single Heavy Duty Straight Blade Receptacle, 250 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, White
SKU91406
MFGR #HBL5461W
Your Cost: $39.59/ea
Hubbell® Straight Blade Receptacle, Single Heavy Duty, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 6-20R, Specification Grade, -40 to 75 deg C, Back and Side Wired Terminal, Nylon, White, 3.28 in H x 1.65 in W x 1.19 in D
Hubbell® Straight Blade Receptacle, Single Heavy Duty, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 6-20R, Specification Grade, -40 to 75 deg C, Back and Side Wired Terminal, Nylon, White, 3.28 in H x 1.65 in W x 1.19 in D
Amperage Rating 20 A Application Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL5461W Color White Connection Back and Side Wired Screw Terminals Country of Origin US Currency USD Dielectric Strength Withstands 2,000V minimum Dimensions 2.38 in H x 1.63 in W x 1.19 in D Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Grade Industrial Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Horsepower 2 hp Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating 6-20R Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Phase 1 Returnable Y Size 3.28 in x 1.63 in x 1.19 in Standard Certified to CSA 22.2, No. 42 File 285;Guide RTRT Fed Spec WC596G;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 Standards UL 498, File No. E2186 Listed, UL 94-V-0, UL 94-5 VA Flammability RatingCSA 22.2 No. 42, 285 NEMA WD1/WD5/WD6 Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Straight Blade Devices Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Back/Side Wired Type Single Receptacle UNSPSC 39121406 UPC 11 78358500172 UPC 12 783585001722 Voltage Rating 250 V Wattage 5,000 W Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm Wire Size #12 AWG to #10 AWG Heavy Duty Industrial Standard Product Withstands 2000 VAC dielectric voltage 14 to 10 AWG solid or stranded copper conductor terminal accommodation 1-piece brass integral ground strap Unique bypass contact design PBT base, 0.037 in brass power contacts Brass ground contacts 0.05 in brass mounting strap Stainless steel automatic self-grounding staple Zinc plated steel mounting screws Indoor dry unless protected by additional means Zinc plated steel mounting screws
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL5461W |
| Color | White |
| Connection | Back and Side Wired Screw Terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Dimensions | 2.38 in H x 1.63 in W x 1.19 in D |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Horsepower | 2 hp |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 6-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | 3.28 in x 1.63 in x 1.19 in |
| Standard | Certified to CSA 22.2, No. 42 File 285;Guide RTRT Fed Spec WC596G;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 |
| Standards | UL 498, File No. E2186 Listed, UL 94-V-0, UL 94-5 VA Flammability RatingCSA 22.2 No. 42, 285 NEMA WD1/WD5/WD6 Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Back/Side Wired |
| Type | Single Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358500172 |
| UPC 12 | 783585001722 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Wattage | 5,000 W |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Wire Size | #12 AWG to #10 AWG |
| Heavy Duty Industrial |
| Standard Product |
| Withstands 2000 VAC dielectric voltage |
| 14 to 10 AWG solid or stranded copper conductor terminal accommodation |
| 1-piece brass integral ground strap |
| Unique bypass contact design |
| PBT base, 0.037 in brass power contacts |
| Brass ground contacts |
| 0.05 in brass mounting strap |
| Stainless steel automatic self-grounding staple |
| Zinc plated steel mounting screws |
| Indoor dry unless protected by additional means |
| Zinc plated steel mounting screws |