or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5226H Weatherproof Cover, 2.89 in L x 4.56 in W x 2.89 in D, Thermoplastic
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5226H Weatherproof Cover, 2.89 in L x 4.56 in W x 2.89 in D, Thermoplastic
SKU778753
MFGR #HBL5226H
Your Cost: $66.86/ea
Wiring Device-Kellems Weatherproof Cover, 1 Outlet, 1 Gang, 2.89 in Length, 4.56 in Width, 2.89 in Depth, Surface Mount, Thermoplastic, Gray
Wiring Device-Kellems Weatherproof Cover, 1 Outlet, 1 Gang, 2.89 in Length, 4.56 in Width, 2.89 in Depth, Surface Mount, Thermoplastic, Gray
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL5226H Color Gray Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Length [Metric] 12.7000 cm Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Number of Outlets 1 Returnable N Standards ARRA, Buy American Act UNSPSC 39121304 UPC 11 78358545437 UPC 12 783585454375 Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Depth 2.89 in Length 5.00 in Material Thermoplastic Width 3.40 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL5226H |
| Color | Gray |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 1 |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA, Buy American Act |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 78358545437 |
| UPC 12 | 783585454375 |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Depth | 2.89 in |
| Length | 5.00 in |
| Material | Thermoplastic |
| Width | 3.40 in |