or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL45123C20 Retractable Cord Reel, 120 VAC, 20 A, 45 FT Cord, 1 Outlets
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL45123C20 Retractable Cord Reel, 120 VAC, 20 A, 45 FT Cord, 1 Outlets
SKU426483
MFGR #HBL45123C20
Your Cost: $905.11/ea
List: Wiring Device-Kellems Retractable Cord Reel, 120 VAC, 20 A, 45 ft Cord, Black Cord, Steel Reel, Ceiling Reel Mounting, 1 Outlet, 40 to 110 deg F, Industrial Grade, Steel, Yellow, 13 in H x 12-3/8 in W x 9-3/4 in D. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Wiring Device-Kellems Retractable Cord Reel, 120 VAC, 20 A, 45 ft Cord, Black Cord, Steel Reel, Ceiling Reel Mounting, 1 Outlet, 40 to 110 deg F, Industrial Grade, Steel, Yellow, 13 in H x 12-3/8 in W x 9-3/4 in D. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Amperage Rating 20 A ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL45123C20 Color Black/Yellow Cord Color Black Cord Length 45 ft Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Grade Industrial Gross Weight per Pack Metric 12.84 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 14.20 in Height [Metric] 36.0680 cm Jacket Color Black/Yellow Manufacturer HUBBELL WIRING DEVICES - KELLEMS Material Steel Number of Outlets 1 Reel Material Steel Reel Mounting Type Ceiling Replacement Catalog Number HBLI45123C20 Standards UL File No. 355 Listed, CSA File No. C22.2 No. 21 Certified Stock Status NONSTOCK UNSPSC 26121635 Voltage Rating 120 VAC Width 17.80 in Width [Metric] 45.2120 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL45123C20 |
| Color | Black/Yellow |
| Cord Color | Black |
| Cord Length | 45 ft |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.84 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 14.20 in |
| Height [Metric] | 36.0680 cm |
| Jacket Color | Black/Yellow |
| Manufacturer | HUBBELL WIRING DEVICES - KELLEMS |
| Material | Steel |
| Number of Outlets | 1 |
| Reel Material | Steel |
| Reel Mounting Type | Ceiling |
| Replacement Catalog Number | HBLI45123C20 |
| Standards | UL File No. 355 Listed, CSA File No. C22.2 No. 21 Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 26121635 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 17.80 in |
| Width [Metric] | 45.2120 cm |