or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL430B7W Standard Watertight Pin and Sleeve Inlet, 480 VAC, 30 A, 3 Poles, 4 Wires, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL430B7W Standard Watertight Pin and Sleeve Inlet, 480 VAC, 30 A, 3 Poles, 4 Wires, Red
SKU166451
MFGR #HBL430B7W
Your Cost: $423.15/ea
Every Hubbell non-metallic Pin and Sleeve product is designed to meet the International Standard IEC 60309-1 and IEC 60309-2. This device standard calls out singly rated, non-interchangeable configuration for every voltage and type of service.
Every Hubbell non-metallic Pin and Sleeve product is designed to meet the International Standard IEC 60309-1 and IEC 60309-2. This device standard calls out singly rated, non-interchangeable configuration for every voltage and type of service.
Amperage Rating 30 A Application High Ampacity Watertight Connections ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL430B7W Color Red Connection Pressure Screw Terminals Country of Origin US Currency USD Dielectric Strength Withstands 3000V Minimum in Dimensions 3-3/4 in H x 3-3/4 in W Enclosure IP67 EU RoHS Indicator Y Grade Industrial Gross Weight Per Pack 1.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 4.30 in Height [Metric] 10.9220 cm Horsepower 7.5 hp Insulation Insulated Body Length 4.80 in Length [Metric] 12.1920 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating Non-Nema Number Of Poles 3 Number of Wires 4 Phase 3 Returnable Y Size Standard Sized Product Standard CSA Certified File LR280C;UL Classified to IEC 60309-1 IEC 60309-2;UL Listed, File E146032 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR280CIEC 309-1/309-2UL 498 Stock Status NONSTOCK Sub Brand IEC 309 Pin and Sleeve Devices Temperature Rating Maximum Continuous: 75?° C; Minimum Continuous: -40?° C w/o impact °C Terminal Type Pressure Screw Type Watertight Inlet UNSPSC 39121406 UPC 11 78358540447 UPC 12 783585404479 Voltage Rating 3 Phase 480 VAC Wattage 14,400 W Width 4.80 in Width [Metric] 12.1920 cm Wire Size #12 AWG to #10 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL430B7W |
| Color | Red |
| Connection | Pressure Screw Terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Dimensions | 3-3/4 in H x 3-3/4 in W |
| Enclosure | IP67 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 1.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 4.30 in |
| Height [Metric] | 10.9220 cm |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Insulation | Insulated Body |
| Length | 4.80 in |
| Length [Metric] | 12.1920 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | Non-Nema |
| Number Of Poles | 3 |
| Number of Wires | 4 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | CSA Certified File LR280C;UL Classified to IEC 60309-1 IEC 60309-2;UL Listed, File E146032 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR280CIEC 309-1/309-2UL 498 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | IEC 309 Pin and Sleeve Devices |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75?° C; Minimum Continuous: -40?° C w/o impact °C |
| Terminal Type | Pressure Screw |
| Type | Watertight Inlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358540447 |
| UPC 12 | 783585404479 |
| Voltage Rating | 3 Phase 480 VAC |
| Wattage | 14,400 W |
| Width | 4.80 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Wire Size | #12 AWG to #10 AWG |