or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL3051 Duplex Opening Portable Outlet Box Cover, Polybutylene Terephthalate, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL3051 Duplex Opening Portable Outlet Box Cover, Polybutylene Terephthalate, Gray
SKU924348
MFGR #HBL3051
Your Cost: $5.69/ea
List: Wiring Device-Kellems Portable Outlet Box Cover, Duplex Opening, Polybutylene Terephthalate, Gray, 3-51/64 in H x 2-13/64 in W
Wiring Device-Kellems Portable Outlet Box Cover, Duplex Opening, Polybutylene Terephthalate, Gray, 3-51/64 in H x 2-13/64 in W
Application Protection from Live Parts ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL3051 Construction Molded Country of Origin US Currency USD Dimensions 3.78 in L x 2.28 in W x 0.27 in D EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 0.37 in Height [Metric] 0.9398 cm Length 4.26 in Length [Metric] 10.8204 cm Mounting Mounting Screws Mounting Type Threaded Returnable Y Shape Rectangular Standard UL/CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI/CSA CertifiedNEMA WD1/WD6UL 514DCSA Certified Sub Brand Portable Outlet Boxes Type Cover Plate UNSPSC 39121304 UPC 11 78358535887 UPC 12 783585358871 Width 2.74 in Width [Metric] 6.9596 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Color Gray Material Non-Metallic Size 1-gang Suitable For Use With Portable Outlet Box, Duplex Receptacle Protection from Live Parts Standard Product Impact and heat resistant PBT housing Corrosion-resistant stainless steel springs and hinges Gasketed to maintain UL type 3R
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Protection from Live Parts |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL3051 |
| Construction | Molded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.78 in L x 2.28 in W x 0.27 in D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 0.37 in |
| Height [Metric] | 0.9398 cm |
| Length | 4.26 in |
| Length [Metric] | 10.8204 cm |
| Mounting | Mounting Screws |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | Y |
| Shape | Rectangular |
| Standard | UL/CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI/CSA CertifiedNEMA WD1/WD6UL 514DCSA Certified |
| Sub Brand | Portable Outlet Boxes |
| Type | Cover Plate |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 78358535887 |
| UPC 12 | 783585358871 |
| Width | 2.74 in |
| Width [Metric] | 6.9596 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Gray |
| Material | Non-Metallic |
| Size | 1-gang |
| Suitable For Use With | Portable Outlet Box, Duplex Receptacle |
| Protection from Live Parts |
| Standard Product |
| Impact and heat resistant PBT housing |
| Corrosion-resistant stainless steel springs and hinges |
| Gasketed to maintain UL type 3R |