or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL3032I Extra Heavy Duty Toggle Switch, 120/277 VAC, 30 A, 2 hp
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL3032I Extra Heavy Duty Toggle Switch, 120/277 VAC, 30 A, 2 hp
SKU27080
MFGR #HBL3032I
Your Cost: $64.58/ea
Wiring Device-Kellems Toggle Switch, Extra Heavy Duty, 120/277 VAC, 30 A, 2 hp, 2 Poles, Toggle, Screw Terminal, 50000 Operating Cycles, Thermoset, Ivory, Environmental Conditions: -40 to 115 deg C Temperature, 4.06 in H x 1.31 in W x 2.93 in D
Wiring Device-Kellems Toggle Switch, Extra Heavy Duty, 120/277 VAC, 30 A, 2 hp, 2 Poles, Toggle, Screw Terminal, 50000 Operating Cycles, Thermoset, Ivory, Environmental Conditions: -40 to 115 deg C Temperature, 4.06 in H x 1.31 in W x 2.93 in D
Action Positive Snap Actuator TOGGLE Amperage Rating 30 A Application Back and Side Wired ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL3032I Color Ivory Connection Back and Side Wired Contact Configuration Two Position Country of Origin CN Currency USD Enclosure None EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509040 Height 1.60 in Height [Metric] 4.0640 cm Insulation None Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoset Mounting Screw Mount Number Of Poles 2 Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL94 V-2 Flammability RatingUL 20Federal Specification W-S-896 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand AC Toggle Switches Switch Type Toggle Terminal Type Back/Side Wired Type Toggle UNSPSC 39122211 UPC 11 78358543458 UPC 12 783585434582 Voltage Rating 120 to 277 VAC Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Positive Snap |
| Actuator | TOGGLE |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Back and Side Wired |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL3032I |
| Color | Ivory |
| Connection | Back and Side Wired |
| Contact Configuration | Two Position |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure | None |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509040 |
| Height | 1.60 in |
| Height [Metric] | 4.0640 cm |
| Insulation | None |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoset |
| Mounting | Screw Mount |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL94 V-2 Flammability RatingUL 20Federal Specification W-S-896 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | AC Toggle Switches |
| Switch Type | Toggle |
| Terminal Type | Back/Side Wired |
| Type | Toggle |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC 11 | 78358543458 |
| UPC 12 | 783585434582 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |