or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2730ST Locking Devices, Twist-LockĀ® Edge Receptacle with Spring Termination, 30A, 3P 480V, L16-30R, Black
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2730ST Locking Devices, Twist-LockĀ® Edge Receptacle with Spring Termination, 30A, 3P 480V, L16-30R, Black
SKU1327854
MFGR #HBL2730ST
Your Cost: $40.77/ea
List: Twist-Lock screwless termination connectors and receptacles provide power for a variety of applications, including power drops, facility power, data center power supplies, entertainment power distribution, and industrial production equipment. OEMs that utilize these receptacles in their products instantly realize the time saves when wiring hundreds, if not thousands of these devices.
Twist-Lock screwless termination connectors and receptacles provide power for a variety of applications, including power drops, facility power, data center power supplies, entertainment power distribution, and industrial production equipment. OEMs that utilize these receptacles in their products instantly realize the time saves when wiring hundreds, if not thousands of these devices.
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL2730ST Country of Origin CN Currency USD Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 2.40 in Height [Metric] 6.0960 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Returnable Y Standard WR Rating UNSPSC 39121406 UPC 11 78358578856 UPC 12 783585788562 Width 2.50 in Width [Metric] 6.3500 cm Wire Size 14 - 10 solid, 14 - 8 stranded (including compact stranded) Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 30 A Number of Wires 4 Voltage Rating 480 Faster termination time No need for screwdriver and torque wrench Spring Termination eliminates strand relaxation High-impact, abuse-resistant nylon face Face color coding by voltage facilitates locating and mating of proper devices
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL2730ST |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 2.40 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | WR Rating |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358578856 |
| UPC 12 | 783585788562 |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |
| Wire Size | 14 - 10 solid, 14 - 8 stranded (including compact stranded) |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 30 A |
| Number of Wires | 4 |
| Voltage Rating | 480 |
| Faster termination time |
| No need for screwdriver and torque wrench |
| Spring Termination eliminates strand relaxation |
| High-impact, abuse-resistant nylon face |
| Face color coding by voltage facilitates locating and mating of proper devices |