or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL13R23D 30A 600V 3P PLASTIC
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL13R23D 30A 600V 3P PLASTIC
SKU337313
MFGR #HBL13R23D
Your Cost: $158.20/ea
Hubbell Wiring Device Kellems, Switches and Lighting Controls,Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A600V AC, Back and Side Wired, Gray, NEMA 3R Enclosure with Switch
Hubbell Wiring Device Kellems, Switches and Lighting Controls,Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A600V AC, Back and Side Wired, Gray, NEMA 3R Enclosure with Switch
Application Red Handle ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL13R23D Color Gray Country of Origin PR Currency USD Electrical Ratings 600 VAC, 30 A, 18000 W, 3-Phase, 20 hp Enclosure Type NEMA 3/3R EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509040 Height 3.30 in Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded NEMA Rating NEMA 3R Number Of Phases 3 Number Of Poles 3 Replaced Catalog Number HBL13R23 Returnable N Standard CSA-C22.2 No.14 Industrial Control File LR-46186;UL 508, Industrial Control File #E70402 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 508 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Manual Motor Controllers Terminals Terminal Screws Type Disconnect Switches UNSPSC 39121521 UPC 11 78358520267 UPC 12 783585202679 Voltage Rating 600 V Width 5.05 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Red Handle |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL13R23D |
| Color | Gray |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| Electrical Ratings | 600 VAC, 30 A, 18000 W, 3-Phase, 20 hp |
| Enclosure Type | NEMA 3/3R |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509040 |
| Height | 3.30 in |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| NEMA Rating | NEMA 3R |
| Number Of Phases | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Replaced Catalog Number | HBL13R23 |
| Returnable | N |
| Standard | CSA-C22.2 No.14 Industrial Control File LR-46186;UL 508, Industrial Control File #E70402 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 508 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Manual Motor Controllers |
| Terminals | Terminal Screws |
| Type | Disconnect Switches |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78358520267 |
| UPC 12 | 783585202679 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 5.05 in |