or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL® Advantage™ HBLS430R9W Grounding Switch Rated Standard Watertight Pin and Sleeve Receptacle, 250 VAC, 30 A, 3 Poles, 4 Wires, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL® Advantage™ HBLS430R9W Grounding Switch Rated Standard Watertight Pin and Sleeve Receptacle, 250 VAC, 30 A, 3 Poles, 4 Wires, Blue
SKU948510
MFGR #HBLS430R9W
Your Cost: $615.97/ea
List: The Advantage™ series has a UL witnessed IP69K and 4X, 12 environmental rating, two power indicating LED, continuous ground engagement, labelless laser markings and a compact and ergonomic design. Hubbell® pin and sleeve connections have always been safe - that hasn't changed. The Advantage™ series simply has more Advantage™s.
The Advantage™ series has a UL witnessed IP69K and 4X, 12 environmental rating, two power indicating LED, continuous ground engagement, labelless laser markings and a compact and ergonomic design. Hubbell® pin and sleeve connections have always been safe - that hasn't changed. The Advantage™ series simply has more Advantage™s.
Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBLS430R9W Connection Pressure Screw Terminal Country of Origin PR Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.70 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.62 in Height [Metric] 11.7348 cm Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Material Brass/Non-Metallic Mounting Cord Mounted NEMA Rating Non-Nema Number Of Poles 3 Phase 1 Size Standard Sized Standard UL498, IEC60309 Standards ARRA, Buy American Act Compliant, CSA C22.2 No. 0.17, IEC 60309-1, 2, cULus 50E, 2682, UL 498 Sub Brand IEC 309 Pin and Sleeve Type Receptacle UNSPSC 39121402 UPC 11 78358555049 UPC 12 783585550497 Width 5.25 in Width [Metric] 13.3350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 30 A Color Blue Number of Wires 4 Cord Type All Portable Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLS430R9W |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.62 in |
| Height [Metric] | 11.7348 cm |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Material | Brass/Non-Metallic |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | Non-Nema |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 1 |
| Size | Standard Sized |
| Standard | UL498, IEC60309 |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant, CSA C22.2 No. 0.17, IEC 60309-1, 2, cULus 50E, 2682, UL 498 |
| Sub Brand | IEC 309 Pin and Sleeve |
| Type | Receptacle |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78358555049 |
| UPC 12 | 783585550497 |
| Width | 5.25 in |
| Width [Metric] | 13.3350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 30 A |
| Color | Blue |
| Number of Wires | 4 |
| Cord Type | All Portable |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Returnable | Y |