or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems H07591 Insulated Male Liquidtight Conduit Connector With Locknut, 3/4 in Trade, 90 deg, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems H07591 Insulated Male Liquidtight Conduit Connector With Locknut, 3/4 in Trade, 90 deg, Steel
SKU248113
MFGR #H07591
Your Cost: $9.76/ea
Wiring Device-Kellems Liquidtight Conduit Connector, Insulated Male, 3/4 in Trade, 90 deg, 0.83 in Throat, For Use With: Liquidtight Metal Conduit and PolyTuff® I Non-Metallic Conduit, Steel, Metallic, 1.44 in L x 1.55 in W x 1.63 in H
Wiring Device-Kellems Liquidtight Conduit Connector, Insulated Male, 3/4 in Trade, 90 deg, 0.83 in Throat, For Use With: Liquidtight Metal Conduit and PolyTuff® I Non-Metallic Conduit, Steel, Metallic, 1.44 in L x 1.55 in W x 1.63 in H
Application For use with Liquidtight Metal conduit and PolyTuff I Non-Metallic conduit ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number H07591 Color Metallic Connection Cap Nut Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.44 in L x 1.55 in W x 1.63 in H Environmental Conditions Suitable For Use In Wet Locations When A Listed Sealing Ring Is Used Between Box And Fitting EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 1.30 in Height [Metric] 3.3020 cm Length 3.25 in Length [Metric] 8.2550 cm Mounting Between Enclosure and Conduit NEMA Rating Suitable for use in hazardous locations per Class 1 Div 2, Class II Div 1 & 2, Class III Div 1 & 2 Returnable Y Size 3/4 in Standard CSA Certified;UL 514B Standards UL 898D, UL 899DCSA Certified Sub Brand Kellems Wire Management Suitable For Use With Liquidtight Metal Conduit and PolyTuff® I Non-Metallic Conduit Temperature Rating -40 to 225 °F Throat Size 0.83 in Type Metallic Liquidtight Fittings UNSPSC 39121420 UPC 11 78358503543 UPC 12 783585035437 Width 1.10 in Width [Metric] 2.7940 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Angle 90 deg Finish Metallic Material Iron, Zinc Plated Trade Size 3/4 in For use with Liquidtight Metal conduit and PolyTuff I Non-Metallic conduit Insulated Hexagonal, screw-machined steel thru 1 in and malleable iron on larger sizes Nut compresses gland-ring onto conduit Split, nylon, gland-ring compresses conduit onto ferrule Non integral, reusable steel ferrule is easily installed, to seal conduit Threaded one-piece steel body Tapered, machined threads fasten securely and provide additional liquidtight sealing Locknut has hardened steel tangs to grip securely Nylon gasket provides liquidtight seal at hub -51 to 538 deg C operating temperature NPT male thread connection 0.59 in L thread Class i, div. 2 nec 501-4b, class ii, div. 1 nec 502-4a2, class ii, div. 2 nec 502-4b2, class iii, div. 1 nec 503-3a2, class iii, div. 2 nec 503-3b hazardous locations
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use with Liquidtight Metal conduit and PolyTuff I Non-Metallic conduit |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H07591 |
| Color | Metallic |
| Connection | Cap Nut |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.44 in L x 1.55 in W x 1.63 in H |
| Environmental Conditions | Suitable For Use In Wet Locations When A Listed Sealing Ring Is Used Between Box And Fitting |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 1.30 in |
| Height [Metric] | 3.3020 cm |
| Length | 3.25 in |
| Length [Metric] | 8.2550 cm |
| Mounting | Between Enclosure and Conduit |
| NEMA Rating | Suitable for use in hazardous locations per Class 1 Div 2, Class II Div 1 & 2, Class III Div 1 & 2 |
| Returnable | Y |
| Size | 3/4 in |
| Standard | CSA Certified;UL 514B |
| Standards | UL 898D, UL 899DCSA Certified |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Suitable For Use With | Liquidtight Metal Conduit and PolyTuff® I Non-Metallic Conduit |
| Temperature Rating | -40 to 225 °F |
| Throat Size | 0.83 in |
| Type | Metallic Liquidtight Fittings |
| UNSPSC | 39121420 |
| UPC 11 | 78358503543 |
| UPC 12 | 783585035437 |
| Width | 1.10 in |
| Width [Metric] | 2.7940 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Angle | 90 deg |
| Finish | Metallic |
| Material | Iron, Zinc Plated |
| Trade Size | 3/4 in |
| For use with Liquidtight Metal conduit and PolyTuff I Non-Metallic conduit |
| Insulated |
| Hexagonal, screw-machined steel thru 1 in and malleable iron on larger sizes |
| Nut compresses gland-ring onto conduit |
| Split, nylon, gland-ring compresses conduit onto ferrule |
| Non integral, reusable steel ferrule is easily installed, to seal conduit |
| Threaded one-piece steel body |
| Tapered, machined threads fasten securely and provide additional liquidtight sealing |
| Locknut has hardened steel tangs to grip securely |
| Nylon gasket provides liquidtight seal at hub |
| -51 to 538 deg C operating temperature |
| NPT male thread connection |
| 0.59 in L thread |
| Class i, div. 2 nec 501-4b, class ii, div. 1 nec 502-4a2, class ii, div. 2 nec 502-4b2, class iii, div. 1 nec 503-3a2, class iii, div. 2 nec 503-3b hazardous locations |