or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL14W47A Standard Watertight Straight Blade Plug, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL14W47A Standard Watertight Straight Blade Plug, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU848088
MFGR #HBL14W47A
Your Cost: $28.82/ea
Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Plug, Standard Watertight, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15P, Commercial/Industrial Grade, NEMA 4/4X/12/6/6P Enclosure, 3/8 to 5/8 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite/Elastomer, Yellow, 1.85 in Dia x 3.16 in L
Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Plug, Standard Watertight, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15P, Commercial/Industrial Grade, NEMA 4/4X/12/6/6P Enclosure, 3/8 to 5/8 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite/Elastomer, Yellow, 1.85 in Dia x 3.16 in L
Application Industrial/Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL14W47A Connection Screw Terminals Cord Diameter 3/8 to 5/8 in Cord Type All Portable Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.85 in Dia x 3.16 in L Enclosure NEMA 4/4X/12/6/6P Environmental Conditions Watertight EU RoHS Indicator C Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 1.88 in Height [Metric] 4.7752 cm Horsepower 1/2 hp Length 5.18 in Length [Metric] 13.1572 cm Material Elastomeric/Composite Mounting Cord Mounted NEMA Rating 5-15P Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Size Standard Sized Standard IP69K rating;Listed to UL498;Certified to CSA C22.2 No. 42;Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards;UL Listed, CSA Certified to Type 4, 4X, 12, 6, 6P Standards UL 498ANSI SpecifiedCSA C22.2 No. 42 CertifiedNEMA WD1/WD6 Sub Brand Straight Blade Devices Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Threaded Type Plugs UNSPSC 39121402 UPC 11 78358513119 UPC 12 783585131191 Width 3.26 in Width [Metric] 8.2804 cm Wire Size #14AWG to #12AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 15 A Color Yellow Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Industrial/Commercial Watertight Corrosion resistant Grounding plug Cord mounted 18 to 12 AWG stranded copper conductor Withstands 2000 VAC dielectric voltage Certified for current interrupting at full rated current Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75% temperature rise Nylon blade holder and cord clamp, polycarbonate retainer, brass contact blade and ground screw copper alloy ground contact blade, nickel plated brass terminal screw Multiple drive U-drive fast lead body assembly screws Neoprene bushing keeps water and dust out Color coded Kellems GOTCHA® rings provide increased cord retention Thermoplastic elastomer housing resists weathering caused by ultraviolet rays and ozone better than rubber Three separate transparent wiring chambers allow for visual inspection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL14W47A |
| Connection | Screw Terminals |
| Cord Diameter | 3/8 to 5/8 in |
| Cord Type | All Portable |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.85 in Dia x 3.16 in L |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/6/6P |
| Environmental Conditions | Watertight |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 1.88 in |
| Height [Metric] | 4.7752 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Length | 5.18 in |
| Length [Metric] | 13.1572 cm |
| Material | Elastomeric/Composite |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | 5-15P |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized |
| Standard | IP69K rating;Listed to UL498;Certified to CSA C22.2 No. 42;Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards;UL Listed, CSA Certified to Type 4, 4X, 12, 6, 6P |
| Standards | UL 498ANSI SpecifiedCSA C22.2 No. 42 CertifiedNEMA WD1/WD6 |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Threaded |
| Type | Plugs |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78358513119 |
| UPC 12 | 783585131191 |
| Width | 3.26 in |
| Width [Metric] | 8.2804 cm |
| Wire Size | #14AWG to #12AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Yellow |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Industrial/Commercial |
| Watertight |
| Corrosion resistant |
| Grounding plug |
| Cord mounted |
| 18 to 12 AWG stranded copper conductor |
| Withstands 2000 VAC dielectric voltage |
| Certified for current interrupting at full rated current |
| Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75% temperature rise |
| Nylon blade holder and cord clamp, polycarbonate retainer, brass contact blade and ground screw copper alloy ground contact blade, nickel plated brass terminal screw |
| Multiple drive U-drive fast lead body assembly screws |
| Neoprene bushing keeps water and dust out |
| Color coded Kellems GOTCHA® rings provide increased cord retention |
| Thermoplastic elastomer housing resists weathering caused by ultraviolet rays and ozone better than rubber |
| Three separate transparent wiring chambers allow for visual inspection |