or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL1447 Straight Blade Plug, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Elastogrip® HBL1447 Straight Blade Plug, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Yellow
SKU26134
MFGR #HBL1447
Your Cost: $12.88/ea
List: Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Plug, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15P, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.3 to 0.655 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, PVC, Yellow, 1.55 in Dia
Wiring Device-Kellems Elastogrip® Straight Blade Plug, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15P, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.3 to 0.655 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, PVC, Yellow, 1.55 in Dia
Application Industrial/Commercial Grade ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HBL1447 Connection Terminal Screws Cord Diameter 0.3 to 0.655 in Cord Type All Portable Country of Origin US Currency USD Dimensions 2.19 in L x 1.55 in W Enclosure IP20 Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator C Grade Commercial/Industrial Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Horsepower 1/2 hp Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Material Polycarbonate Mounting Cord Mounted NEMA Rating 5-15P Number Of Poles 2 Phase 1 Returnable Y Size 2.19 in x 1.55 in x 2.19 in Standard CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 Standards UL UL498 File No. E1706CSA C22.2 No. 42 File 280NEMA WD-6 Sub Brand Straight Blade Devices Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Threaded Type Plugs UNSPSC 39121402 UPC 11 78358501301 UPC 12 783585013015 Wattage 1,875 W Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm Wire Size #18 AWG to #12 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 15 A Color Yellow Number of Wires 3 Voltage Rating 125 VAC Industrial/Commercial Grade Weatherproof Boot Dust and moisture seal around cord
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial/Commercial Grade |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL1447 |
| Connection | Terminal Screws |
| Cord Diameter | 0.3 to 0.655 in |
| Cord Type | All Portable |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.19 in L x 1.55 in W |
| Enclosure | IP20 |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | 5-15P |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | 2.19 in x 1.55 in x 2.19 in |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA® WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Standards | UL UL498 File No. E1706CSA C22.2 No. 42 File 280NEMA WD-6 |
| Sub Brand | Straight Blade Devices |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Threaded |
| Type | Plugs |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78358501301 |
| UPC 12 | 783585013015 |
| Wattage | 1,875 W |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Wire Size | #18 AWG to #12 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Yellow |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Industrial/Commercial Grade |
| Weatherproof Boot |
| Dust and moisture seal around cord |