or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® WP26E Standard Weatherproof Hood While-In Use Cover, 6.12 in L x 3.35 in W x 3.35 in D, Cast Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® WP26E Standard Weatherproof Hood While-In Use Cover, 6.12 in L x 3.35 in W x 3.35 in D, Cast Aluminum
SKU793341
MFGR #WP26E
Your Cost: $37.01/ea
Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® While-In Use Cover, Standard Weatherproof Hood, 1 Outlet, 1 Gang, 6.12 in Length, 3.35 in Width, 3.35 in Depth, 3.7 in Thickness, Vertical Mount, Cast Aluminum, Powder Coated, Metallic
Wiring Device-Kellems EXTRA DUTY® While-In Use Cover, Standard Weatherproof Hood, 1 Outlet, 1 Gang, 6.12 in Length, 3.35 in Width, 3.35 in Depth, 3.7 in Thickness, Vertical Mount, Cast Aluminum, Powder Coated, Metallic
Application Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WP26E Color Gray Construction Cast Country of Origin CN Currency USD Cutout 1) Decorator EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Gang 1 Gross Weight Per Pack 0.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.33 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 4.10 in Height [Metric] 10.4140 cm Length [Metric] 13.7160 cm Mounting Screw Mounting Mounting Orientation Vertical Mounting Type Threaded Number of Gangs 1 Number of Outlets 1 Orientation Vertical Returnable Y Size Standard Standard 2014 NEC Compliant;cULus Listed;Meets UL514D Requirements;NEMA 3R Rating Standards ARRA, Buy American Act, UL 514D, OSHA Approved Sub Brand Box Covers Thickness 3.7 in Type While-In-Use Covers UNSPSC 39121704 UPC 11 78358544984 UPC 12 783585449845 Width [Metric] 13.7160 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Depth 3.35 in Length 5.40 in Material Cast Metal Width 5.40 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Weatherproof protection against contact of live terminals and wiring. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WP26E |
| Color | Gray |
| Construction | Cast |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Cutout | 1) Decorator |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 4.10 in |
| Height [Metric] | 10.4140 cm |
| Length [Metric] | 13.7160 cm |
| Mounting | Screw Mounting |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Returnable | Y |
| Size | Standard |
| Standard | 2014 NEC Compliant;cULus Listed;Meets UL514D Requirements;NEMA 3R Rating |
| Standards | ARRA, Buy American Act, UL 514D, OSHA Approved |
| Sub Brand | Box Covers |
| Thickness | 3.7 in |
| Type | While-In-Use Covers |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 78358544984 |
| UPC 12 | 783585449845 |
| Width [Metric] | 13.7160 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Depth | 3.35 in |
| Length | 5.40 in |
| Material | Cast Metal |
| Width | 5.40 in |