or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems DSM30W1 1-Button 2-Position Low Voltage Standard Decorator Switch, 30 VDC, 100 mA
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems DSM30W1 1-Button 2-Position Low Voltage Standard Decorator Switch, 30 VDC, 100 mA
SKU934126
MFGR #DSM30W1
Your Cost: $78.04/ea
Wiring Device-Kellems Decorator Switch, 1-Button 2-Position Low Voltage Standard, 30 VDC, 100 mA, 1 Pole, Momentary, Rocker, Threaded, Threaded Terminal, 10000 Operating Cycles, Composite, White, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Operating Temperature, 4.87 in H x 2.44 in W
Wiring Device-Kellems Decorator Switch, 1-Button 2-Position Low Voltage Standard, 30 VDC, 100 mA, 1 Pole, Momentary, Rocker, Threaded, Threaded Terminal, 10000 Operating Cycles, Composite, White, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Operating Temperature, 4.87 in H x 2.44 in W
Action Non-Snap Actuator Rocker Application Lighting Control Switches ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DSM30W1 Color White Connection Terminal Screws Contact Rating Per UL 20 Country of Origin CN Currency USD Dimensions 4.87 in H x 2.44 in W Enclosure None Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 2.70 in Height [Metric] 6.8580 cm Indicator None Length 4.60 in Length [Metric] 11.6840 cm Material Composite Mounting Screw Mount Number Of Poles 1 Operating Cycles 10000 Operating Temperature 32°F to 122°F (0°C to 50°C) Returnable Y Size Standard Sized Standard NEMA WD1, UL20 Standards ARRA, Buy American Act Compliant, cULus Listed, NEMA WD1, UL 20 Sub Brand HMOSS Decorator Switches Terminal Type Threaded Type ACCESSORIES UNSPSC 39122226 UPC 11 78358515938 UPC 12 783585159386 Width 3.40 in Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 100mA Contact Configuration Momentary Voltage Rating 24 VDC Lighting Control Switches Low Voltage, Momentary Attractive, architectural design Mounts to standard single gang box
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | Non-Snap |
| Actuator | Rocker |
| Application | Lighting Control Switches |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DSM30W1 |
| Color | White |
| Connection | Terminal Screws |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.87 in H x 2.44 in W |
| Enclosure | None |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 2.70 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Indicator | None |
| Length | 4.60 in |
| Length [Metric] | 11.6840 cm |
| Material | Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 10000 |
| Operating Temperature | 32°F to 122°F (0°C to 50°C) |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized |
| Standard | NEMA WD1, UL20 |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant, cULus Listed, NEMA WD1, UL 20 |
| Sub Brand | HMOSS Decorator Switches |
| Terminal Type | Threaded |
| Type | ACCESSORIES |
| UNSPSC | 39122226 |
| UPC 11 | 78358515938 |
| UPC 12 | 783585159386 |
| Width | 3.40 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 100mA |
| Contact Configuration | Momentary |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Lighting Control Switches |
| Low Voltage, Momentary |
| Attractive, architectural design |
| Mounts to standard single gang box |