or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Circuit-Lock® inSIGHT™ HBLDS3SSRPJ Sloped Top Unfused Enclosed Disconnect Switch, 600 VAC, 15 hp
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems Circuit-Lock® inSIGHT™ HBLDS3SSRPJ Sloped Top Unfused Enclosed Disconnect Switch, 600 VAC, 15 hp
SKU1007457
MFGR #HBLDS3SSRPJ
Your Cost: $1,192.94/ea
List: HUBBELL HBLDS3SSRPJ SLOPED DISC, UN-F, 30A, 4X, STAINLESS STEEL, LED, JOG SWITCH
HUBBELL HBLDS3SSRPJ SLOPED DISC, UN-F, 30A, 4X, STAINLESS STEEL, LED, JOG SWITCH
Amperage Rating 30 A Application LED Indictor / Jog Switch / Labelless ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBLDS3SSRPJ Country of Origin CN Currency USD Enclosure Type Type 4X, IP69k EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 6.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509025 Height 8.30 in Height [Metric] 21.0820 cm Horsepower 15 hp Length 10.20 in Length [Metric] 25.9080 cm Manufacturer Hubbell Material Stainless Steel Mounting Screw Mount Number Of Poles 3 Phase 1 Reset Type No Reset/Overload Returnable N Standard UL2238 and UL50 Standards cUL ListedNSFARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Motor Starting/Disconnect Switches Type Disconnect Switches UNSPSC 39121521 UPC 11 78358536518 UPC 12 783585365183 Voltage Rating 600 VAC Width 9.50 in Width [Metric] 24.1300 cm LED Indictor / Jog Switch / Labelless Sloped Stainless Steel Enclosure, LED Indicators, Jog Capable, NEMA 4X Six highly visible integral phase identification LEDs External LEDs provide secondary means of visual confirmation of make/break on all phases Cover cannot be removed with switch in the "ON" position Highly visible red handle which meets OSHA lockout/tagout capabilities Cost savings by utilizing existing space in the motor disconnect enclosure reducing parts and labor costs Convenience by having point of use control circuit to PLC within line of sight of the motor Added safety by allowing maintenance personnel the functionality to "Try Out" after lockout/tagout
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | LED Indictor / Jog Switch / Labelless |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLDS3SSRPJ |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | Type 4X, IP69k |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 6.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509025 |
| Height | 8.30 in |
| Height [Metric] | 21.0820 cm |
| Horsepower | 15 hp |
| Length | 10.20 in |
| Length [Metric] | 25.9080 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting | Screw Mount |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 1 |
| Reset Type | No Reset/Overload |
| Returnable | N |
| Standard | UL2238 and UL50 |
| Standards | cUL ListedNSFARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Motor Starting/Disconnect Switches |
| Type | Disconnect Switches |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78358536518 |
| UPC 12 | 783585365183 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 9.50 in |
| Width [Metric] | 24.1300 cm |
| LED Indictor / Jog Switch / Labelless |
| Sloped Stainless Steel Enclosure, LED Indicators, Jog Capable, NEMA 4X |
| Six highly visible integral phase identification LEDs |
| External LEDs provide secondary means of visual confirmation of make/break on all phases |
| Cover cannot be removed with switch in the "ON" position |
| Highly visible red handle which meets OSHA lockout/tagout capabilities |
| Cost savings by utilizing existing space in the motor disconnect enclosure reducing parts and labor costs |
| Convenience by having point of use control circuit to PLC within line of sight of the motor |
| Added safety by allowing maintenance personnel the functionality to "Try Out" after lockout/tagout |